Erdoğan: İmamoğlu Ordu valisinden özür dilemedikçe böyle bir makama gelemez

Seçim anketlerinde önde görünen CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedefinde. Erdoğan, dün akşam yaptığı bir konuşmada İmamoğlu’nun Ordu valisinden özür dilemedikçe, belediye başkanlığı makamına oturamayacağını söyledi.

Erdoğan’ın bu çıkışı, İmamoğlu ile AKP’li İBB Başkan Adayı Binali Yıldırım arasında yaşanan ‘açık oturum’un ardından yapması dikkat çekti. Siyasi yorumcular Yıldırım’ın sonucu değiştirebilecek bir performans gösteremediğini ifade etmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde, Milli Görüş Hareketi’nden ayrılan isimleri çatısı altında toplayan Cihannüma Derneği ve İstanbul Dostluk Derneği’nin organize ettiği bir etkinliğe katıldı. Erdoğan, buradaki konuşmasında 23 Haziran’da tekrarlanacak İBB Başkanlığı seçimiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Bu nasıl kucaklaşma?

İmamoğlu’na atıfta bulunan Erdoğan şu ifadeleri kullandı: “Herkesi kucaklamak için geliyorum diyen kişi, Ordu’da bu devletin, bu milletin valisine ‘it’ diyor. Bu nasıl kucaklama? Sen her şeyden önce bu devletin valisine tahammül edemiyorsun ve O’na kalkıp bu ifadeyi kullanıyorsun. Sen, İstanbul gibi bir şehre belediye başkanı olmak için yola çıkıyorsun.

Şimdi ben buradan başta İstanbullu kardeşlerim olmak üzere tüm milletime sesleniyorum: Böyle bir kişi, benim milletimden, başta Ordu Valimiz olmak üzere özür dilemedikçe bir defa böyle bir adaylığa bırakın layık olmak, böyle bir makama gelemez.”

Ekrem İmamoğlu’nun Ramazan Bayramı’nı Karadeniz’de geçirmesinin ardından İstanbul’a dönüşünde Ordu havalimanında CHP’li milletvekili ile birlikte VIP bölümüne alınmaması üzerine bir gerginlik yaşanmıştı. İmamoğlu’nun Ordu Valisi için “İtlik yapmıştır” dediği öne sürülmüş, İmamoğlu ise iddiaları reddederek hakaret etmediğini, “Vali’nin basitlik yapmıştır” dediğini öne sürmüştü.

Geçmişle hesaplaşma derdine düştü!

Erdoğan, İmamoğlu’nun 31 Mart seçiminden sonra görev yaptığı 18 günlük döneme ilişkin de şu değerlendirmeleri yaptı: “CHP’nin adayı ve onu parlatan lobiler 18 gün süreyle işgal ettikleri koltuğu, İstanbul’un 25 yıllık kazanımları yanında tüm geçmişiyle hesaplaşmanın aracı haline dönüştürmenin gayreti içine düşmüşlerdir. Belediyenin verilerinin nereye aktarılacağı belli olmayan bir şekilde kopyalanmaya çalışılmasından, gönüllü kuruluşlarımıza yapılan yardımlara kadar her konuda adeta bir öc alma, bir hesaplaşma siyaseti güdülmüştür.”

Erdoğan’dan önce bir konuşma yapan AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş da İmamoğlu hakkında, “İstanbul’u ne dediğini bilmeyen, ne yaptığını bilmeyen, ayak üstünde 50 tane yalanı sahaya pazarlayıp süren birilerine teslim edemeyiz.” yorumunda bulundu

1 YORUM

  1. Bu verileri kopyalama işinin “hırsızlık ve yolsuzlukların tespiti” maksadıyla yapıldığını neden söylemez bu CHP…bunun için yapmaktan daha doğal ne olabilir?..akp.cilerin 17-25 aralık korkusundan kaynaklı bu tepkisine tek söyleyecekleri: “hadi oradan…” bu kadar!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin