Erdoğan duymasın… Başbakan Yardımcısı Şimşek: Türkiye, Esad’sız bir anlaşmada ısrar edemez

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, İsviçre’nin Davos kentinde yapılan Dünya Ekonomi Forumu’nda katıldığı paneldeki konuşmasında “Türkiye, artık Esad’sız bir anlaşmada ısrar edemez, bu gerçekçi de değil” dedi.

Şimşek, AP’nin aktardığına göre, 23 Ocak’ta Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılacak Suriye görüşmeleriyle ilgili de ‘büyük umutları’ olduğunu belirtti. Astana’ya gidecek Türkiye heyetinde kimlerin yer alacağının henüz belirlenmediğini belirten Şimşek, “Diğer ülkelerden katılanları göz önünde tutarak gereğince karar vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Hazine Müsteşarlığı yalanladı ama ses kaydı öyle demiyor

Hazine Müsteşarlığı, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in İsviçre’nin Davos kentinde yapılan “Dünya Ekonomi Forumu”nda katıldığı panelde “Türkiye, artık Beşar Esad’sız bir anlaşmada ısrar edemez, bu gerçekçi de değil” dediğini yalanladı.

Müsteşarlıktan yapılan açıklamada “Mehmet Şimşek gelen soruya cevap olarak; Suriye’deki trajedinin müsebbibinin Esad olduğunu, Esad’ın içinde olduğu bir çözümü içselleştirmenin mümkün olmadığını, Amerika’nın üzerine düşeni yapmadığını, Rusya ve İran’ın sahada durumu değiştirdiğini ve bundan sonra esas odaklanılması gereken konunun ateşkes ile insanların hayatının korunması olduğunu net bir şekilde ifade etmiştir” dendi.

Ancak Mehmet Şimşek’in toplantıdaki konuşması incelendiğinde şu ifadeleri kullandığı görülüyor:

“Esad konusundaki konumumuz söz konusu olduğunda, Suriye halkının çektiği acıların ve yaşanan trajedinin doğrudan Esad’la ilgili olduğunu düşünüyoruz. Ama pragmatik olmak zorundayız. Gerçekçi olmak zorundayız. Savaştaki durum önemli ölçüde değişti. Türkiye Esad’sız bir çözümde ısrar edemez, bu gerçekçi değil. * Elimizde olanla çalışmak zorundayız. Bu yüzden Rusya, İran ve Türkiye bir araya gelmeli”

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin