Erdoğan, Davutoğlu’nun 7 Haziran sözlerine cevap verdi: “Kimse, kendi hırsı için memleketin geleceğini ateşe atamaz”

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri arasındaki dönemin sorgulanması gerektiğini söyleyen Ahmet Davutoğlu’na “Kimse, kendi hırsı için memleketin geleceğini ateşe atamaz” şeklinde tepki gösterdi.

Erdoğan, AKP Rize İl Başkanlığı’nın düzenlediği yemekte konuştu. Erdoğan, yeni parti çalışmaları ile gündemde olan ve “Terörle mücadele defterleri açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz. Gelin hafızanızı bir yoklayın. İleride Türkiye Cumhuriyeti tarihi yazıldığı zaman, eminim en kritik dönemlerden, birkaç aydan biri 7 Haziran ile 1 Kasım arasındaki dönem olarak yazılacaktır” şeklindeki açıklaması ile tepki çeken eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yüklendi. Erdoğan, “Böyle bir dönemde hiç kimse kendi çıkarlarını önde tutamaz. Kimse, kendi hırsı için memleketin geleceğini ateşe atamaz. Dönem, fedakarlık dönemidir” şeklinde konuştu.

DAVUTOĞLU: TERÖRLE MÜCADELE DEFTERİ AÇILIRSA BİRÇOK İNSAN İNSAN YÜZÜNE ÇIKAMAZ

Ahmet Davutoğlu’nun 7 Haziran 2016-1 Kasım 2015 süreciyle ilgili ilginç ifadelerde bulundu. Davutoğlu,  Sakarya’da “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan insan yüzüne çıkamaz. Neden mi? Türkiye Cumhuriyeti tarihi yazıldığı zaman eminim en kritik dönemlerden biri 7 Haziran-1 Kasım arasındaki dönem olarak yazılacaktır” diye konuştu. Davutoğlu’nun açıklamasından sonra o dönemde yaşanan Suruç, Ankara, Diyarbakır katliamları ve kontrollü terör olayları tartışması başladı.

SURUÇ VE ANKARA GAR KATLİAMLARI’NDA NE OLMUŞTU?

AKP’nin seçimlerde tek başına iktidarı kaybettiği 7 Haziran sürecinde Suruç’ta meydana gelen patlamada 33 kişi ölmüş, 104 kişi yaralanmıştı. Yine 10 Ekim tarihinde seçim sürecinde Ankara Gar Meydanı’nda yaşanan patlama Türkiye tarihinin en kanlı terör eylemi olarak kayda geçmişti. Saldırıda 109 kişi hayatını kaybetmiş 500’den fazla vatandaşımız yaralanmıştı. 7 Haziran seçimlerinin yenilenmesi için Erdoğan iktidarının terör kozunu kullandığı ve saldırıların IŞİD görünümlü devlet provokasyonları olduğu konusu uzunca zamandır tartışılıyor.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“İçeriden ve dışarıdan gelen nifak girişimlerine rağmen Yeni Kapı ruhunu diri tutmayı başardık. 15 Temmuz gecesi meydanlarda kurulan Cumhur İttifakı, milletimizin istikbal ve istiklalinin garantörü olmuştur. Bu güzel birlikteliği daha fazla güçlendireceğiz. Gereken adımları atmaya devam edeceğiz.

Gezi olaylarından itibaren ardı ardına yaşadığımız hadiseler, Türkiye’yi bekleyen tehlikeleri ortaya koymuştur. Türkiye, siyasi tarihinin en kritik sınavlarını vermektedir. Böyle bir dönemde hiç kimse kendi çıkarlarını önde tutamaz. Kimse, kendi hırsı için memleketin geleceğini ateşe atamaz. Dönem, fedakarlık dönemidir.

Bizim nazarımızda vatanımızın bekasından, milletimizin birliğinden daha hayati bir kriter yoktur. Bunun için her fırsatta muhataplarımızı iş birliği çağrısı yapıyoruz. Her kesime elimizi uzatıyoruz.

Önce millet, önce memleket diyen herkesle çalışmaya hazırız. Mesele vatansa, gerisi teferruattır. Bu şuurla hareket eden herkese kapımız açık.”

AKP’NİN 18. YAŞI

“Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 18. yaşının ülkeme, millete ve tüm insanlığa hayırlı olmasını Allah’tan diliyorum. Bu harekete gönlünü veren, yüreğini ortaya koyan herkese bir kez daha muhabbetlerimi gönderiyorum.

Türkiye, ayağına vurulan prangalardan bizim dönemimizde kurtuldu. Milletimiz hasretini çektiği hizmet siyasetine bizim dönemimizde kavuştu. Üniversite kapılarında gözyaşı döken başörtülü kızlarımızın, meslek liselerinin, imam hatip okullarının karşılaştığı adaletsizlikler yine bizim dönemimizde son buldu.

Seçilmiş olmak hiç kimseye suç işleme özgürlüğü tanımaz. “

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin