Erdoğan bir kez daha İsrail kartına sarıldı: Diplomatik ilişkileri koparmaya gider

AKP Lideri  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuştu. Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağı iddialarını gündeme getirdi. Böyle bir durumun olması halinde İsrail’le diplomatik ilişkilerin kopma noktasına gideceğini söyleyen Erdoğan, “Amerika’daki bölgedeki sorunları daha derinleştirecek böyle bir adım atmaması konusunda buradan bir kez daha ikaz ediyoruz. Böyle bir şey olamaz. Böyle bir adım atamazsınız.” dedi.

Erdoğan ve AKP Hükümeti ile İsrail’in arası Mavi Marmara olayından sonra açılmıştı. Fakat olay son noktada İsrail’in 20 milyon dolar tazminat ödemesiyle kapandı. Ayrıca Türkiye’de İsrail’la ilgili tüm davalar sonlandırdı.  Erdoğan Mavi Marmara organisazyonu yapanlara da ‘bana mı sordunuz?” diye çıkışmıştı.

Erdoğan bu konuda şunları söyledi;

“Amerika’nın Kudüs’ü İsrail’in başkenti tanıma kararı almaya hazırlandığı yönündeki haberlerle ilgili üzüntülerimi ifade etmek istiyorum. Kudüs, Sayın Trump Müslümanların kırmızı çizgisidir. Filistin halkının yaraları kanamaya devam ederken, her gün hak ihlalleri, zulümler sürerken İsrail’e destek mahiyetinde böyle bir kararın alınması değil, uluslararası hukukun ihlali değil insanlık vicdanına vurulmuş ağır bir darbedir. İslam işbirliği teşkilatı dönem başkanı olarak bu konunun sonuna kadar takipçisiyiz. Eğer böyle bir adım atılacak olursa, hemen 5-10 gün içerisinde İslam işbirliği teşkilatı liderler zirvesini İstanbul’da toplayacağız. Ve sadece bununla da kalmayacağız. Çok daha önemli etkinliklerle tüm İslam dünyasını o zirvede hareketlendireceğiz. Zira sıradan bir olay değil bu olay.”

Diplomatik ilişkileri koparmaya gider

“Şu anda Netanyahu İsrail’de iç hesaplaşmalarını bitiremiyor. Ve biz kesinlikle son ana kadar buradaki mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Kaldı ki bu bizim diplomatik ilişkilerimizi İsrail ile koparmaya kadar gidebilir. Amerika’daki bölgedeki sorunları daha derinleştirecek böyle bir adım atmaması konusunda buradan bir kez daha ikaz ediyoruz. Böyle bir şey olamaz. Böyle bir adım atamazsınız.”

***

Zarrab davasında sonra Erdoğan: ABD’nin bize karşı bir planı olduğu açıktır

Erdoğan, Reza Zarrab davasıyla ilişkin,  “Hukukla, ticaretle ilgisi olmayan ‘Cambaza bak’ oyunudur” iddasında bulundu.

Erdoğan şöyle devam etti: “Amerika’daki dava, hukuk, adaletle ilgili olmayan bir cambaza bak cambaza oyunudur. Pek çok kuş birden vurulmak hedefleniyor. Birisi, Suriye ve Irak’taki projeye hız verilmek istenmesidir. Davanın projesi Amerikan yönetimi içindeki bir gruba aittir. Amerika’da ülkemizdeki 28 Şubat dönemine benzer bir süreç yaşanıyor. Eski yönetim bakiyesi bir grubun ülkemiz konusunda Trump yönetiminin iradesine aykırı olarak yönetim izlediği anlaşılıyor. Bizim muahtabımız sayın Trump’tır ve öyle de kalacaktır. Bizi yargılamalarının niyeti onbinlerce kilometrelik terör koridorudur. Şantaj aracı olarak kullanmak üzere gündemde tutulduğu açıkça görüldü.

Davanın iddianamesindeki komplo iddiası doğrudur ama bu komplo Amerika’ya değil Türkiye’ye karşı kurulmuş bir komplodur. Amerika’ya sesleniyorum hala 15 Temmuz F… darbe girişiminin anlayamadınız mı anlayamayacak mısınız? Şu anda Türkiye’nin yargısı başta F… olmak üzere bütün suçlulularını yargılayıp müebbet hapse mahkum ederken dosyaları sizlere gelmişken siz hala neyi gizlemeye çalışıyorsunuz?

Erdoğan’dan Zarrab davasıyla ilgili klasik çıkış; belge, bilgi, tanık değil ‘halk’ karar verecek

Erdoğan ABD’de devam eden Zarrab davasıyla ilgili de , “Geldiğimiz şu noktadan itibaren her kim Amerika’daki davayı Türkiye’nin iç siyasetinde malzeme olarak kullanmaya kalkarsa, o da aynı ihanetin ortağı demektir. Amerika’daki mahkemede dile getirilen iddiaların değerlendirilmesini bizim yargımız yapmıştır, hükmünü de vermiştir. Bu iddiaların siyasi bir faturası olacaksa, onu kesecek olan da bizim milletimizdir. Meselenin görünüşteki sebebi olan İran ile ticaretimizde haklı olan taraf biziz. Kiminle ticaret yapacağımızın kararını biz veririz, başkaları değil.”

***

Bahçeli’den Erdoğan’a destek: Tarafsızlık bize göre namussuzluktur 

Partisinin grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ABD’de devam eden ve Reza Zarrab’ın tanık olarak ifade verdiği davayla ilgili olarak, “ABD’de kurulan yanlı mahkemede Türkiye yargılanmaktadır. Buna sessiz kalmayacağız. Karanlık bir şahıs kinli itiraflarıyla Türkiye’yi meşgul etmektedir. Sanığı tanık yapan, jürisi alık, sarsak hukuk sistemi hışmımıza uğrayacaktır. Biz demiyoruz ki şarlatan yargılanmasın. Suç nerede işlendiyse orada yargılanmalı. Orası da Türkiye Cumhuriyetidir” dedi. Bahçeli ayrıca davayla ilgili, “Tarafsızlık bize göre namussuzluktur.” dedi.

 

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin