Erdoğan, 2013’te böyle demişti: ‘Kürdistan’ ifadesi ilk meclis zabıtlarında var

İYİ Parti lideri Meral Akşener’e Siirt ziyareti sırasında, “Şu an bulunduğunuz yer Kürdistan’dır ama ne yazık ki Meclis’te inkar ediliyor.” diyen esnaf Cemil Taşkesen’ın gözaltına alınması akıllara Erdoğan’ın yıllar önce yaptığı konuşmayı getirdi. Erdoğan, 19 Kasım 2013’te partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, “İlk Meclis zabıtlarını okusunlar. Kürdistan kelimesini o Meclis zabıtlarında görecekler.” ifadelerini kullanmıştı.

Meral Akşener’in Siirt’in Kurtalan ilçesindeki esnaf ziyaretinde ‘bulunduğunuz yer ‘Kürdistan’dır’ ifadesini kullanan esnaf gözaltına alındı. Siirt Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Cemil Taşkesen, ‘terör örgütü propagandası yapmak’la suçlanıyor. Taşkesen’in emniyetteki işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

Cemil Taşkesen’in ‘Kürdistan’ ifadesini kullandığı için gözaltına alınması akıllara Recep Tayyip Erdoğan’ın yıllar önce partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmayı getirdi. Erdoğan o konuşmayı yaptığı 19 Kasım 2013 tarihinde başbakanlık koltuğunda oturuyordu. ‘Kürdistan’ ifadesini bizzat kullanmıştı. CHP ve MHP’yi hedef alan Erdoğan, “Çok uzağa gitmeye gerek yok. Şurada 90 yıl 100 yıl öncesine gidin. MHP’nin, CHP’nin yöneticileri Meclis kütüphanesine gitsinler ilk Meclis zabıtlarını, gizli celse zabıtlarını okusunlar. Bugün MHP ve CHP neye karşı çıkıyorsa, orada ilk Meclis zabıtlarında o karşı çıktıkları şeyi görecekler. Hem de en başta Gazi Mustafa Kemal’in nutuklarında görecekler. Kürt kelimesini o Meclis’te görecekler. Gürcü, Laz, Arap, Boşnak kelimelerini o zabıtlarda görecekler. Kürdistan kelimesini o Meclis zabıtlarında görecekler. (AKP grubunda alkışlar) Ana asır İslam kavramını o zabıtlarda görecekler. Kendi tarihini bilmeyen, okumayan cehalet ve karanlıktan başka hiçbir şey söylemez. Şöyle biraz daha geçmişe, Osmanlı’ya gittikleri zaman Doğu-Güneydoğu’nun Kürdistan eyaleti olduğunu görecekler. Doğu Karadeniz’in Lazistan eyaleti olduğunu görecekler. Bunlar bizim tarihimizin, bize devrettiği mirastır. Bunları görmemezlikten gelemezsiniz.” demişti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin