Erdoğan, 11 ülke tarafından Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aralarında Türkiye, Pakistan, Endonezya, Macaristan, Cezayir, Gabon, Nijer’in de bulunduğu 11 ülke tarafından Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Erdoğan’ın Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ödülün her yıl verildiğini hatırlatan Şentop, sözkonusu adaylığın 2022 yılına ait olduğunu söyledi. Şentop, “2022 yılının en önemli olayı nedir dünyada? Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması sonucu ortaya çıkan savaştır. Bu olayla ilgili dünyada öne çıkan, savaşın durdurulması, insani ateşkesin sağlanması noktasında adım atan kişi Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bunun somut sonuçları da var. 2022’de ateşke yakın bir tablo ortaya çıkmıştı. Tahıl koridoru ile ilgili bir adım atıldı. Dünyada tahıl fiyatları ile ilgili önemli bir regülasyon sağladı bu tablo. Tahılın öğütülerek fakir ülkelere gönderilmesi yönünde de somut adımlar atıldı. 2022 yılı için eğer bir Barış Ödülü’nden bahsediyorsak, burada tek bir kişi var. O da Recep Tayyip Erdoğan’dır.” dedi.

Türkiye ile birlikte 10 ülkenin daha Erdoğan’ı Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterdiğini belirten Şentop, sözkonusu ülkelerin; Pakistan, Endonezya, Macaristan, Japonya, Bangladeş, Cezayir, Umman, Mali, Gabon, Nijer olduğunu kaydetti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

3 YORUMLAR

 1. “Ülke” derken?
  En iyi pazarlamacılardan biri siyasetçilerdir.

  Dr. Osman (Dr. Behçet) uzmanlık sahasına giren bu konuyu, akademiklink sayfasında incelemeli.

  Nobel Barış Ödülü sahibini seçmekten sorumlu kurum: Norveç Nobel Komitesi’dir.
  Nobel Vakfının tüzüğüne göre: “Egemen devletlerin ulusal meclisleri ve ulusal hükümetlerinin (kabine üyeleri/bakanları) üyeleri ve mevcut devlet başkanları” aday gösterebilecekleri gibi, “Üniversite profesörleri, fahri profesörler ve tarih, sosyal bilimler, hukuk, felsefe, teoloji ve din doçentleri; üniversite rektörleri ve üniversite müdürleri (veya eşdeğerleri); barış araştırma enstitüleri ve dış politika enstitülerinin müdürleri” de aday gösterebilirler.

  Dünyada en çok üniversite kapatan, en çok akademisyeni, hakim ve savcıyı, öğretmeni, asker ve polisi hapseden adam “Nobel Barış Ödülü Adayı” gösterilsin öyle mi?
  Hem de “ülkeler” tarafından!

  Yalancının?

 2. Gelin, şöyle bir hafızamızı yoklayalım.
  Bugüne kadar kimler Nobel Barış Ödülü için aday gösterildi:
  1. Josef STALIN. 1945 ve 1948. Gerekçe: İkinci Dünya Savaşı´nı sonlandırma çabaları.
  2. Benito MUSSOLINI. 1935
  3. Vladimir PUTIN. 2014. Gerekçe: Suriye´deki çabaları.
  4. Adolf HITLER. 1939.

 3. AKP ve Sayın Şentop becerebiliyorlarsa, RTE’yi -bırakın diğer 11 ülkeyi- Türkiye’de TBMM kararıyla Nobel Barış Ödülü Adayı göstersinler.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin