DİB Başkanı Ali Erbaş: Din istismarını Diyanet ve İHL’ler önleyecek!

Türkiye’de en çok dinin istismar edildiğini belirten Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın, din istismarının Diyanet, ilahiyat fakülteleri ve imam hatiplerin önleyeceğini ifade etti.

Sosyal medya hesabından ‘din istismarı’ konulu videolu bir paylaşım yapan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ‘‘En çok istismar edilen unsurlardan biri dindir.’’ dedi.

Din istismarının önleme konusunda yine önceliğin kendilerinde olduğunu belirten Erbaş, “Başta Diyanet İşleri Başkanlığı, ilahiyat fakülteleri, imam hatip liseleri… Yani programı ile doğru müfredatı ile yetiştirmiş olduğumuz talebeler, onların mihraplarda, minberlerde, kürsülerde olması bu istismarı önleyecek en önemli faktördür.” diye konuştu.

‘‘KUR’AN’DAN VE SÜNNETTEN TAVİZ VERMEDEN BU İŞİ YAPACAĞIZ’’

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş konuşmasına şöyle devam etti:

”Eğer biz doğru dini bilgiyi, Kur’an ve sünnetle, sünnet çizgisinde elde ettiğimiz bilgiyle insanımızı donatmazsak o zaman bu boşluğu bazen aşırı uçlarda olan sünneti hafife alan kişiler, bazen sünnetle hurafeyi karıştırıp bunu din haline getiren kesimler dolduruyor. Bunun da acısını yaşıyoruz biz. İşte eğitim merkezleri, dini yüksek ihtisas merkezleri bunun için vardır. Kur’an’dan ve sünnetten taviz vermeden ve ikisinin arasını açmak isteyenlere de fırsat vermeden bu işi yapacağız. Bazı sayıları az da olsa bu tür uç kesimler çıkabiliyor.”

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin