Erbakan deyince inanmadınız, bari Ethem Sancak deyince inanın

HABER ANALİZ | MUHSİN AHMET KARABAY

İş insanı Ethem Sancak, giderek daha çok konuşur oldu. Hem de her konuda, her fırsatta konuşmaya başladı. Rusya ve Çin güzellemelerinin ardından bu kez AK Parti’yi ABD’nin kurdurduğunu söyledi. Bunu yıllar önce Necmettin Erbakan tane tane anlattığında inanmak istemeyenler, bari içerden biri olan Ethem Sancak’a inansınlar artık.

Ortadoğulu kafa başka bir şey. Gerçekler yerine kurgulara inanmayı tercih eder. Bu yaklaşımında DNA’ların devrederek getirdiği miraslar ilk sırada yer alıyor muhtemelen. Başına gelenlerde suçu başkasına yükleyip sorumluluğu üzerinden atma ve bunu da “kader” kalıbı içine yerleştirmeyi böyle bir çerçevede ele alınmalı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a aşık kaç iş insanı var bilmiyorum. Ama aşkını itiraf eden tek isim var, o da Ethem Sancak.

Ethem Sancak, Erdoğan’ın yanına gitmeden önce de zengin bir iş adamıydı. Onun gücün nerede oluşacağına ilişkin öngörüsü, Erdoğan’ın yanında yer almasıyla sınırlı değil. Sadece nüfus büyüklüğüyle bilinen Çin’in geleceğin en büyük gücü olacağını daha 1970’li yıllarda öngörerek Maoculuğu seçmesinden belliydi belki de…

Bu işin ironi tarafı belki. Rusya’nın Ukrayna’yı işgale girişmesinin hemen ardından Perinçek’in Vatan Partisi heyeti arasına katılarak Moskova’ya giden Ethem Sancak, katıldığı Rus RBK televizyonuna iki önemli açıklama yapmıştı.

İlk olarak Türkiye’nin NATO üyeliğinin geçmişten gelen büyük bir ayıbı olduğunu söyleyen Sancak, ikinci olarak da savaşta Rusya’nın canını çok yakan Bayraktar SİHA’larına ilişkin de özür dilemişti.

Utanmasa, Aslında Türkiye SİHA’ları Ukrayna’ya ilaçlama uçağı olarak göndermişti, Zelenski onlara silah takmış diyecekti.

ETHEM SANCAK BU KEZ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE KULÜBÜNDE

Marmara Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Klübü, düzenlediği bir konferansta konuşmacı olarak bu hafta Ethem Sancak’ı ağırladı. Hukuk Fakültesi salonundaki konferansın duyurusu günler öncesinden yapıldı.

Sancak, “Türkiye’nin Güvenliği ve NATO” konulu konferansta, üyesi olduğu bu askeri organizasyondan Türkiye’nin derhal çıkması gerektiğini söyledi. “NATO’dan çıkmasının Türkiye’yi özgürleştireceği” görüşünü savunan iş insanı Sancak, “NATO, bize sunulmuş bir kanserdir. Türkiye kanserden kurtulmak istiyorsa NATO’dan çıkmalıdır” dedi.

NATO’nun 70 yıldan bu yana Türkiye’ye sunduğu hiçbir katkı olmadığı iddiasında bulunan Ethem Sancak, NATO’nun şeytani bir örgüt olduğunu söyledi ardından da Türkiye’nin yerinin Asya olduğunu dile getirdi.

Ekonominin Asya’ya kaydığını ve gücün geçmişte olduğu gibi yine Asya olacağını belirten Ethem Sancak, Çin’in 2030’da her yönüyle dünyanın rakipsiz tek gücü haline geleceğine dikkat çekti.

ZULMÜ YOK SAYIP ÇİN’E ÖVGÜLER DİZDİ

Emine Erdoğan’ın Arap kökenli Siirtli olmasından dolayı, bölgede “Kayınço” diye anılan Sancak, Uygur Türklerine Çin’de yapıldığı iddia edilen zulümlerin de bir iftiradan öte bir şey olmadığını söyledi:

“Öyle bir şey yok. Ben kendim gittim gördüm. Kapatılan tek bir cami yok. Uygur bölgesinde yaşayan Uygurların refah seviyesi bizim Yozgat’ta yaşayan insanlarımızın refah seviyesinden 3 kat daha yüksektir. Git gör. Bunlar Amerikan ajanlarının dezenformasyonudur. Batı medyası ve CIA’nın ajanlarıdır.”

Sancak, merak eden öğrencilerden bölgeye gidip kendi gözleriyle görmeleri tavsiyesinde bulundu.

Gençlik döneminde uzun yıllar Maocu olduğu bilinen Ethem Sancak, son zamanlarda Doğu Perinçek’in Aydınlık grubuyla fazla birlikte görülmeye başladı. Hafta sonunda Vatan Partisi’nin organize ettiği Tuzla Üretim Devrimi Kurultayına katılan Sancak, siyasette ilk hocasının Doğu Perinçek olduğunu açıkladı.

ÇİN’E GÜZELLEME YAPAN YALNIZ PERİNÇEKÇİLER DEĞİL

Çin, son dönemde ekonomide dünyanın en büyük gücü olma yolunda zirveye yaklaşırken, dünya siyasetinde de etkisini artırmaya devam ediyor.

Doğu Türkistan’da Uygurlara yaptıklarını eleştirenleri hedef haline getiren Çin, ekonomik gücünü kullanarak bu girişimlerinden sonuç da alıyor. NBA’in başarılı oyuncusu Enes Kanter Freedom, Çin’in baskıları sonucu takımından uzaklaştırılmıştı.

Bir başka çarpıcı örnek ise Hint coğrafyasından. Güney komşusunu düşman sayan Pakistan, Hindistan’a karşı Çin’e sarılmış durumda. Müslüman ülke Pakistan Başbakanı İmran Han, geçtiğimiz yıl Haziran ayında kafa karıştıran bir çıkış yapmıştı. Doğu Türkistan’da insan hakları ihlali yaşandığından emin değilim diyen İmran Han, bu hafta iddialarını üst perdeye taşıdı.

Başkent İslamabad’da önceki gün düzenlediği bir mitingde konuşan Başbakan İmran Han, Çin’in 700 milyon insanı yoksulluktan kurtardığını belirtti ve “Çin, İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in öğretilerini takip ediyor” dedi.

Erdoğan’ın etrafındaki Avrasyacı kanadın siyasi temsilciliğini Perinçek yaparken, iş ayağı kanadının liderliğini yapan Sancak, yeni iddialar gündeme getirdi.

AK Parti’nin ABD sayesinde iktidara geldiği itirafında bulunan Sancak, “Biz Amerika’nın desteğiyle iktidara geldik. Batının pranga sistemine kafa tutmaya başladık” dedi.

ERBAKAN, ERDOĞAN’I BÖYLE ANLATMIŞTI

AK Parti’nin Amerika sayesinde iktidara geldiğini eski başbakanlardan Milli Görüş lideri Necmettin Erbakan, ileri yaşlarında katıldığı konferanslarda bu iddiasını delillendirerek anlatmaya çalışmıştı.

Aslında Erdoğan’ın ABD’nin adamı olduğunu, Refah Partisi içinde yıldızının parlamaya başladığı 1990’lı yıllarda Perinçek’in sahibi olduğu Aydınlık gazetesi de gündeme getirmişti.

Aydınlık’ın haberine göre, bir dönem ABD’nin Ankara Büyükelçisi olarak görev yapan Morton Abramowitz, Erbakan’ın yerine Erdoğan’ı hazırlıyordu.

Erbakan’ın tane tane anlattıklarıyla, Aydınlık’ın daha önce ortaya attığı iddialar birebir örtüşüyordu.

Her fırsatta “dış güçler” iddiasına sarılan Erdoğan ve etrafındakiler, kimin Amerika’nın adamı olduğunu anlamak için ister içerden söyleyene, ister dışarıdan söyleyene inansın.

Erdoğan’ın kodlarını anlamak için Ethem Sancak’ı izlemeye devam edin.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin