Enflasyon kontrolden çıktı, dolar 3,70 TL’yi geçti

SEMİH ARDIÇ

Merkez Bankası’nın faizi zımnen (örtülü) yüzde 11,75’e çıkarmasına rağmen Türk Lirası dolar karşısında gerilemeye devam ediyor. Dün akşam saatlerinde 3.6870 seviyelerine çıktıktan sonra bu sabah güne 3.67 seviyelerinde güne başlayan dolar kuru, öğle saatlerine doğru yeniden hareketlendi. Dolar/TL, Türkiye saati ile 18.40’ta 3.7074 seviyesine çıktı. Euro ise 3,9524 TL oldu.

Doların iki gündür yeniden hareketlenmesinde Mart ayında yüzde 11’i aşan enflasyonun nisan ayında yüzde 12’yi bulabileceğine dair endişelerin payı büyük. Uzmanlar, Merkez Bankası’nın faizleri zımnen artırmak yerine politika faizini doğrudan artırmaktan başka çaresi kalmadığına işaret ederek, “Enflasyon kontrolden çıktı. Dövizdeki artışın gecikmeli tesirleri gıda başta olmak üzere hemen her kalemde fiyatları artırıyor. Merkez Bankası inisiyatif almalı ve şimdiye kadar olduğu gibi faizi artırmadan artırmak! gibi kerameti kendinden menkul kararlarla piyasayı oyalamaya devam etmemeli. ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımlarının tesiri hafife alınmamalı. Bizden başka herkes buna karşı tedbirler alıyor. Mevcut aymazlıkla kurda sert yükselişlere mani olunamaz.” değerlendirmesinde bulunuyor.

FED MUSLUĞU KISMAYA DEVAM EDİYOR

Bugün açıklanacak FED’in son toplantısına ait zabıtlarda ‘FED bilançosunun normalizasyonu’, bir başka ifade ile ‘likiditeyi azaltma hamlelerinin devam edeceği’ne dair ibareler geçmesi halinde Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomilerin para birimlerinde tahribat artacak. Türk Lirası yüksek işsizlik, çift hanede ilerleyen enflasyon, siyasî belirsizlik ve bankalar üzerindeki kredi risklerinin kritik seviyelere gelmesi sebebiyle bu dönemde en fazla erozyona uğrayacak para birimleri arasında gösteriliyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin