Enes Kanter’in menajeri: Kovulma değil, fesih bir NBA rutini

Tr724 HABER MERKEZİ

Milli Basketbolcumuz Enes Kanter’in sözleşmesi New York Knicks tarafından fesh edildi. Enes Kanter, konuya ilişkin Twitter hesabından bir açıklama yayınlayarak kulübüyle vedalaştığını duyurdu.

NBA’de transfer zamanı gelen basketbolculara uygulanan rutin işlem AKP’ye yakın medya tarafından ‘kovuldu’ şeklinde verildi. Her yıl ortalama 10 oyuncunun kontratı aynı şekilde fesh ediliyor. 2019 sezonunda 14 oyuncu daha Enes Kanter’in durumunda. Bunların arasında Carmelo Anthony, Ben Mclemore gibi yıldızlar da var.

Rutin transfer dönemi uygulamasının iktidar yanlısı medyada çarpıtılarak verilmesi üzerine açıklama yapan Enes Kanter’in Menajeri Mevlüt Hilmi Çınar, Kontrat release/fesh etme olayının Kanter’in son zamanlarda medyada Hizmet Hareketi adına yaptığı açıklamalarla teknik ve stratejik olarak hiçbir alakasının olmadığını söyledi. 7 Şubat’ın NBA’deki sezon içi takasların son günü olması ile Kanter’in açıklamalarının aynı döneme denk gelmesinden dolayı bu tür yorumların yapıldığına işaret eden Çınar, meselenin New York Knicks’in teknik olarak kendine çözüm bulma/arayış çabası olduğunu belirtti.

Bu dakikadan sonra Enes Kanter’in arzu ettiği takım ile kontrat imzalayabileceğini belirten Menajer Mevlüt Hilmi Çınar, aynı zamanda Knicks’teki kontratında kalan parasını da takımından almaya devam edeceği bilgisini verdi.

“We want Kanter”

New York Knicks takım yöneticilerinin ve oyuncularının Enes Kanter’e hiçbir husumeti olmadığını belirten manajeri, ”Onunla çok yakından ilgileniyor ve seviyorlar. Bunu takıma dahil olmasınin ilk gününden itibaren görüyoruz. Bugün de Enes takım yönetimi ve arkadaşlarıyla kucaklaşarak sevgiyle ayrılmıştır. Bunun yanında, Enes, New York Knicks taraftarlarının en çok sevdiği oyuncusu arasındadır. Öyle ki, son 6 maçtır “We want Kanter” yani “Kanter’i istiyoruz” pankarları açtılar.” dedi.

Menajer Mevlüt Hilmi Çınar, ‘Peki Knicks Enes Kanter’i neden kenarda tutmuyor ve Release ediyor ve takımdan gönderiyor?’ sorusuna da şu cevabı verdi: ”Bunun cevabı da çok basit ve teknik bir mesele.: Eğer Knicks Enes gibi çok başarılı bir oyuncuyu kenarda tutarsa,  taraftarlardan gelen tepki giderek artacaktır. Knicks yönetimi kendi taraftarıyla ters düşmemek için, onlar adına en güzel hamleyi yaptılar ve Enes Kanter’i serbest bıraktılar. Eğer Enes Kanter kenarda tutulsaydı ve az süre oynatılsaydı “We want Kanter“ diye her maç bağırmaya başlayan taraftara bunu izah edemezlerdi.”

‘BU, NBA İÇİNDE BİR KURAL’

NBA uzmanları ve yorumcuları ise New York Knick’in tasarrufunu şöyle açıkladı: ”Knicks bu sezon maçları kaybetme çabasındadır. Çünkü, Ligi sonlarda bitirirse seneye Draft Pick’lerde, yani yeni oyuncu alımlarında ilk sıralardan yani en başarılı oyunculardan seçebilsin. Bu NBA içinde bir kural, ligi sonlarda bitiren takımlar bir seneki seçmelerde en iyi oyuncuları alırlar ki lige denge gelsin. Knikcs bunun peşinde ve bunu yapabilmesi icin Enes Kanter gibi başarılı oyuncuları kenarda tutması gerekir, değilse maçları kaybedemezler, kazanırlar.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin