Enes Kanter’den Türkoğlu’na: İşte pasaportum, Türkiye’de yaşananları dünyaya anlatmaya devam edeceğim

NBA’de New York Knicks takımında oynayan basketbolcu Enes Kanter, takımının İngiltere’nin başkenti Londra’da oynayacağı maça “can güvenliği” nedeniyle gidemeyeceğini açıklamıştı. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı Hidayet Türkoğlu yazılı bir açıklamayla, Kanter’in İngiltere’ye vize problemleri nedeniyle gidemediğini ileri sürrdü. Türkoğlu’nun müdahalesi nedeniyle yeni bir açıklama yapan NBA oyuncusu Enes Kanter, elindeki geçerli Amerikan pasaportunu twitterdan paylaşarak Türkoğlu’nun iddialarının yalan olduğunu ortaya koydu.

Kanter, ” Bu benim seyahat belgem; vize sorunu değil!!! Londra’ya gidebilirim. Ya yalancısın ya da Erdoğan’ın ….. köpeği. Kuyruğunu sallamaya devam et!” mesajını paylaştı.

‘TÜRKİYE’DE NELER OLUP BİTTİĞİNİ HERKES BİLMELİ’

Kanter, BBC’ye yaptığı açıklamada ise konuyu detaylarıyla aktardı ve şunları söyledi: ““Erdoğan’ın Londra’da [bana karşı] bir operasyon yapacağını söylemiyorum, ama daha çok çılgın destekçisi var. Paranoyak olduğumu söyleyebilirsin ama risk almak istemiyorum. Takımımın güvenliği bana dedi ki ‘Gidersen, odanı terk edemezsin ya da Londra’da olduğun süre boyunca herhangi bir aktivite yapamazsın’. Son birkaç gün içinde yüzlerce ölüm tehdidi alıyorum. Ama tüm dünyanın Türkiye’de neler olup bittiğini bilmesini istiyorum. Sorun basketboldan daha büyük, NBA’dan bile. Hakikatleri açıktan söylemeyi bırakmayacağım.”

KANTER: CAN GÜVENLİĞİM OLMADIĞI İÇİN LONDRA’YA GİTMİYORUM

Enes Kanter, 17 Ocak’ta takımının Londra’da O2 Arena’da Washington Wizards ile yapacağı karşılaşma sırasında New York’ta kalma kararı almıştı. Kanter, yaptığı açıklamada ABD ve Kanada dışında başka bir ülkeye gidemeyeceğini çünkü bu ülkelerde öldürülebileceğini ifade etmişti.

Londra’da hayatına kastedecek bir girişimin yapılmasının oldukça kolay olduğunu belirten Enes Kanter, “Orada birçok ajanları var. Orada beni kolayca öldürebileceklerini düşünüyorum. Bu çok çirkin bir durum olur.” demişti.

Enes Kanter, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve Türkiye’de giderek artan insan hakları ihlallerini her platformda eleştiriyor. Kanter’in Türk pasaportu 2017 yılında iptal edildi ve Türkiye, Enes Kanter için uluslararası yakalama kararı çıkardı.

KANTER’DEN TÜRKOĞLU’NA SERT CEVAP

Eski NBA oyuncusu ve Erdoğan’ın başdanışmanlığını yapan Hidayet Türkoğlu, Kanter’in 2017’den beri vize problemleri yaşadığını ve Londra’ya da bu yüzden gidemediğini iddia etmişti. Türkoğlu, Kanter’i Türkiye’ye karşı siyasi karalama kampanyası yapmakla suçladı. Türkoğlu, attığı tweeti 3 dilde, Türkçe, İngilizce ve Almanca yayınlamıştı.

Enes Kanter, Türkoğlu’nun paylaşımlarının yalan olduğunu seyahat belgesini yayınlayarak cevap verdi.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin