Enerji devi Akfel Holding de TMSF’ye devredildi

Hükûmet bir taraftan piyasadaki durgunluğa çare bulmak için yatırım yapanlara vatandaşlık verileceğini vaat ederken diğer yandan yerli sermayeyi kayyım tayinleri ile ürkütmekten geri durmuyor.

Son olarak özel sektör şirketleri arasında Türkiye’nin en büyük doğalgaz ithalatçısı olarak nitelendirilen Akfel Holding’e el konuldu. İstanbul 13. Sulh Ceza Hâkimliği’nin 1 Aralık 2016 tarihinde aldığı 2016/401 Sayılı Karar, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) tebliğ edildi. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ercan Devrim imzalı üst yazıda Akfel’e kayyım atandığı belirtilerek, şirketlerin yönetiminin TMSF tarafından devralınması isteniyor.

Senelik 2 milyar 250 milyon metreküplük (bcm) (Türkiye’nin toplam ithalatının yüzde 5’ine tekabül ediyor) doğalgaz ithal etme yetkisine sahip Akfel Holding ve bağlı ortaklıklarının yönetimi Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na geçti. 2,5 milyar dolarlık Akfel’in ithal ettiği gazın elektrik üretiminde de ciddi bir payı var. 15 Temmuz darbe girişimi bahane edilerek Boydak, Naksan, Küçükbay, Süvari, Alfemo gibi sektörlerinin öncü şirket ve gruplarına önce kayyım atanmış, akabinde kayyım yetkileri TMSF’ye devredilmişti.

AİHM, TÜRKİYE’YE TAZMİNAT ÖDETECEK

Uzmanlar bankacılık üzerine ihtisas yapmış TMSF’nin farklı sektörlerden onlarca şirket veya holdingi idare etmesinin mümkün olmadığı görüşünde: “Anayasa ve kanunların teminatı altındaki mülkiyet hakkı malî ya da hukukî gerekçe göstermeksizin TMSF sopası ile gasp ediliyor. Ekonomik krizi daha derinleştirecek bu uygulamalara son verilmeli. Bütün bu işlemlerden ötürü Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) ağır tazminatlar ödemeye mahkum edilecek.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin