Enerji Bakanı vatandaşla dalga geçti, Avrupa ile kıyasladı: “Elektrik faturası sudan ucuz, doğalgaz faturası o kadar uygun ki…”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, son bir kaç ayda gelen zamları ilginç bir şekilde savundu. Dönmez, “Türkiye, benzin fiyatlarında Rusya, Belarus ve Moldova’nın arkasından Avrupa’da en ucuz benzinin satıldığı ülke. Ankara, kilovatsaat başına 2,1 euro/cent olan gaz bedeli ile 1 Ekim’deki fiyatlarla bile Avrupa’nın en ucuz gaz satışı yapılan başkenti durumunda” dedi.

“ELEKTRİK, BENZİN EN UCUZ TÜRKİYE’DE”YMİŞ

Dönmez, dün ‘Enerji Tüketici Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, enerji fiyatları için, “Türkiye hâlâ Avrupa’da en düşük üçüncü elektrik fiyatına sahip ülke. Satın alma paritesi ile düzeltme yapılsa da Makedonya, Litvanya, Bulgaristan gibi ülkelerin de altında bir elektrik fiyatına sahibiz. Akaryakıtta da benzer durumlar söz konusu. Türkiye, benzin fiyatlarında Rusya, Belarus ve Moldova’nın arkasından Avrupa’da en ucuz benzinin satıldığı ülke” dedi.

“ANKARA EN UCUZ BAŞKENT”

Yılın ilk 10 ayında sadece CİMER’e elektrik ve doğalgaz ile ilgili yaklaşık 34 bin başvuru geldiğini anlatan Dönmez, “Tüketici refahını dengede tutmaya çalışıyoruz. Özellikle Avrupa’da ay ay yayınlanan Avrupa başkentlerdeki elektrik ve gaz konut fiyatlarını istisnasız takip ediyoruz. Ankara, kilovatsaat başına 2.1 euro/cent olan gaz bedeli ile 1 Ekim’deki fiyatlarla bile Avrupa’nın en ucuz gaz satışı yapılan başkenti durumunda” diye konuştu.

“HEPİMİZ DAHA BÜYÜK ARABALARA BİNİYORUZ”

“Bu rakamlara itirazlar olabilir.” diyen Dönmez şöyle devam etti:

“Ama bir ürün piyasa fiyatının altında satılıyorsa talebi artar değil mi? Otomotiv sektörü bu artışı en iyi yansıtan sektörlerin başında geliyor. Son senelerde büyük araç satışları tüm satışların yüzde 20’sine ulaştı. Hepimiz daha büyük arabalara biniyoruz. Türkiye’de akaryakıtın pahalı olduğu 2001 sonrası ilk dönemde, satılan araçların motor hacimleri 1400 cc’ye yakındı. Bugün 1600 cc ve üzeri. Aynı şekilde doğal gazda ılık geçen bir yıla rağmen konut talebi rekor bir rakamla yüzde 15 arttı. Sanayi de ise yüzde 7’lik bir artış oldu. Enerjide talep artışı olduğu ortada.”

“DOĞALGAZ FATURALARI O KADAR UYGUN Kİ…”

Bakan Dönmez, enerjide verimliliğin önemine dikkat çekerek, “Kombinin ısısını bir derece düşürmekten LED lambalar kullanmaya, otomobilleri daha düşük hızda kullanmaktan adaptörleri prizde bırakmamaya kadar pek çok ufak değişiklikle yılda yüzde 20’lere, 30’lara varan tasarruf imkanlarımız var. Bugün 4 kişilik bir ailenin elektrik faturası, cep telefonları toplam bedelinden, su bedelinden daha düşük. Doğal gazda yazın birçoğunuza 10 lira ile 20 lira arasında fatura geliyor. Kışın 4-5 ayda gelen bedeller alternatif kaynaklara göre o kadar uygun ki ilçelere doğalgaz bağlanması hususunda bakanlığımıza inanılmaz bir talep var.”

1 YORUM

  1. Ama şu hesabı yapmıyor sayın Bakan: TR de bir asgari ucretle 11100 kw saat elektrik alabiliyorken Avrupadaki adam min. 70000 kw saat alabiliyor! O da eğer Avrupa’da kw ücreti 2.5euro/cent olarak düşündüğümüzde!nerdeyse 8 kat fark var sayın bakan!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin