Endonezya Başkanvekili şaşırdı: Erdoğan akşam namazını kılmadı!

Endonezya Devlet Başkanvekili Yusuf Kalla, Türkiye’de katıldığı İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü toplantısında AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın akşam namazı kılmadığını söyledi.

Kalla, “Ben misafirim, cem yapabilirim, oysa Erdoğan kendisi Türkiye’de yaşıyor değilmi… her neyse, Endonezyada olduğum için şükürler olsun. Burada her ne iş olursa olsun namaz için mola verilir.” dedi.

CNN Indonesia’nın verdiği habere göre, Başkanvekili Yusuf Kalla geçtiğimiz Cuma düzenlenen iftarda, Türkiye’de 18 Mayıs’da İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü toplantısı hakkında konuştu. Kalla, Türkiye ile Endonezya’da ibadet yapma kolaylığını karşılaştırdı ve Endonezya’da bulunan bir müslüman olduğundan dolayı şükrettiğini çünkü Türkiye İslam ülkesi olsa bile ibadet yapma imkanı bulamadığını belirtti.

Kalla’yı en çok şaşırtan şey ise toplantı sırasında iftar vakti girdikten sonra akşam namazı arası verilmememiş olması. Kalla, “Konuşmacı konuşmaya devam etti. Bırak teravihi, akşam namazı da yok!” iddiasında bulundu. Kalla, kendisini seyahat sırasında olduğu için seferi olduğunu ve akşam namazı ile yatsı namazını cem edip bile birlikte kılabileceğini ama Erdoğan’ın akşam namazı kılmamasına şaşırdığını söyledi.

Erdoğan Endonezya’da daha önce de gündem olmuştu

Erdoğan’ın namazı daha öncede Endonezya’da gündem olmuştu. Erdoğan Endonezya ziyaretinde İstiklal camiinde kılınan cuma namazına geç kalarak ikinci rekatına yetişebilmiş ve tek başına kalarak namazı bitirmişti. Endonezyalı bazı alimlere göre, cuma namazının ilk rekatından itibaren hazır olmalı hatta cuma hutbesini kaçırmamalıydı.

3 YORUMLAR

  1. Estağfirullah, Estagfirullah!
    Reisimiz Efendimiz (!), Halifeyi Ruyi Zemin (!), Zilullahi fil Alem (!) böylesi şen’i iftiralar… Efendim, siz farketmeden çıkıp kılmışltır. Gözleriniz hep üstünde miydi? Belki de “bastı zaman, tayyı mekan” sırrıyla gidip Kabe-i Muazzama’da kılmışlardır. O da mı olmadı? Efendim, kendileri Rizelidir. Belki, o da cem edecektir? Efendim, şartlar tutmuyor mu? İnsan bir yolcudur; alem-i ervahtan, rahmi madara…” derler; yolcu olunca seferi de olmuyor mu? Efendim, onun anlamı farklı mı? Peki öyleyse, belki “yakin sana gelene kadar namaz kıl” sözünün gereğini mucib davranmıştır; yani Reis’e “yakin” gelmiştir. O da mı “saçma”. Belki farklı imamların fetvası ile, iftari erken gösteren bir takvime göre, yemekten önce kılıp öyle gelmiştir… Kardeşim, AKP’lileri Endonezya’nın değil, Mekke Medine’nin imamının ezanı bile uyandıramaz. Rabbim uyandırsın inşallah…

  2. Cahil Endonezyalılar bilmezler mi ki Allah’ın yeryüzündeki gölgesi RTE hazretlerinin 70 bin evliya gücünde Bast-ı Zaman Tayyi Mekan eyleyüp “göz açıp kapayıncaya” kadar bi vakitte her namazını Kabe’de kılıp ışınlanarak döndüğünü!?

  3. Su ysnlisa gerek yok… Ister namaz kilsin. Ister kilmasin..Kisisel olayi bizi ilgilendirmez. Daha oncede ilgilendirmez idi simdi de. ilgilendirenler topluma yaptigi zulumler vs Ler. Boyle insanlarin topluma yaptigi iyilikler ve zulumler onemli olan haber olarak. 2. Si bu haber sanki herif butun namazlarini kiloyormus ta sadece Aksam namazini kilmamis diye algi olusturuyor. Herife hizmet ediyor. Dikkatli haber yapin.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin