En kötü temmuz geliyor!

Otomotiv sektörü bitiyor!

HABER İNCELEME | YUSUF DERELİ

Otomotiv sektörünün müjdeli bir haber beklentisi hüsranla bitti. Sektördeki ÖTV teşviği resmen sona erdi… OSD Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, görüştüğü hükümete yakın kaynakların bu konuda yeni bir adım atmayacaklarını ilettiklerini açıkladı. 1-12 Temmuz arasında Türkiye’de toplam 200 araç satışı yapıldı ve bunların tamamı ÖTV’den muaf. Temmuz ayında toplam satışın 10 bini bile bulamamasından endişe ediliyor ki, bu rakam 2002 krizinde bile 15 bin 472 olarak kayıtlara geçmişti. Otomobil kredisi faizleri yüzde 1’lere düşürülmezse yüzlerce bayii kepenk kapatacak.

Otomotiv sektörü temsilcilerinin ÖTV ve KDV indirimlerinin uzatılması yönündeki bekletileri hüsranla sonuçlandı. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, hükümete yakın kaynaklarla yaptığı görüşmelerde, teşviğin uzatılmayacağı mesajını net olarak aldıklarını açıkladı. Yenigün, “Çok net bir mesaj aldık. ÖTV ve KDV indiriminin devam etmesi diye bir konunun sözkonusu olmadığı yetkili ağızlardan söylendi.” dedi.

Teşvik uygulaması, sektörün krize girmesi ve satışların dibe vurması sebebiyle 2018 yılının Kasım ayında başlatılmıştı. Talep üzerine iki kez uzatılan uygulamayla motor hacmi 1.6 litre altında kalan modellerin ÖTV oranlarında 15 puan indirime gidilmişti. Teşviğin kalkmasıyla 105 bin liraya satılan bir otomobilin fiyatı 121 bin liraya, 183 bin liradan satılan sıfır aracın fiyatı ise 203 bin liraya kadar çıktı.

EN KÖTÜ TEMMUZ GELİYOR!

Kamuoyuna yansıyan satış rakamları içler acısı. Tüm Türkiye’de 1-11 Temmuz tarihleri arasında toplam otomobil satışı 200 civarında. Ve bunların tamamına yakını ÖTV’den muaf satışlar. Marka başına 8-10 otomobil düşüyor ki bu bir felaket! Temmuz ayı beklentisi ise 10 bin satış. Bu rakam tarihi bir rekor(!) demektir. Zira 2015 yılı Temmuz ayında 82 binden fazla pazar oluştu. Geçtiğimiz yıl krize rağmen Temmuz ayında 34 bin rakamı aşılmıştı. Kriz dönemi olan 2002 yılı en kötü temmuz olarak bilinir ancak o dönemde bile toplam satış 15 bin 472 olarak kayıtlara geçti.

ÇÖZÜM VAR MI?

14 Nisan’daki yazımızda otomotiv sektörünün yüzde 35 daraldığı 20118’i mumla arayacağını söylemiştik. Böyle giderse 2019’daki daralma bir önceki yıla göre yüzde 50’leri bile bulabilir. Zira teşviklere rağmen ilk 6 aydaki daralma resmi rakamlara göre yüzde 45. Bu durum, yüzlerce bayiinin kepenk kapatması, işsizler ordusuna binlercesinin katılması demek. Yeni bir açıklamaya kadar teşviklerin uzatılmayacağını varsayarsak yapılabilecek en makul şey bankaların yüzde 1,75’ten başlayan kredi faiz oranlarını aşağı çekmesi olacak. Bugünkü oranlarla 50 bin TL araç kredisi çeken bir vatandaş, 60 ayda toplam 95 bin liraya yakın para ödüyor. 50 bin lira için ödenen faiz 45 bin lirayı buluyor. Dolayısıyla araç kredi faizleri yüzde 1’lerin altına inmedikçe otomotiv sektöründe yaprak kıpırdamaz.

Otomobilde Renault, ticaride Ford!

Yılın ilk yarısında Türkiye’de en fazla otomobil satışı gerçekleştiren marka 27 bin 227 adetle Fransız Renault oldu. Hafif ticari kategorisinde ise 14 bin 84 adet satış yapan Ford ipi göğüsledi.

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin verilerine göre, Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı 2019’un ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 44,7 azalarak 195 bin 144 oldu. 2018 yılının 6 ayında toplam pazarda 353 bin 348 adet satış gerçekleşmişti. Ocak-haziran döneminde en fazla otomobil satışı gerçekleştiren marka ise 27 bin 227 adetle Renault oldu. Bunu 24 bin 130 adetle Fiat ve 15 bin 46 adetle de Volkswagen takip etti. Japon Toyota ise 10 bin 654 adetle dördüncü sırada kendisine yer bulud. Hyundai 10 bin 654 araç satışıyla beşinci sırada kaldı.

Renault Arkana asfalta çıkıyor

Fransız Renault, Coupe formlu SUV’u Arkana’yı Rusya’da satışa sundu. Renault’nun Coupe formlu ilk SUV modelinin satışına Rusya pazarı ile başlandı. Markanın çok şey beklediği arkana, geçtiğimiz aylarda seri üretim versiyonuyla karşımıza çıkmıştı. Arkana’nın Türkiye’ye gelip gelmeyeceği, gelecekse bunun ne zaman olacağına dair henüz bir açıklama yok. Aracın başlangıç fiyatı ise 15.900 dolar

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin