Emsal karar: Türk çift, Avrupa’da aile birleşimi davasını kazandı

Avrupa Adalet Divanı, Danimarka’da yaşayan eşi ve çocuklarının yanına yerleşmek isteyen bir Türk kadının aile birleşimi talebini haklı buldu. Mahkeme, ‘Danimarka’ya aidiyet duygusu zayıf olduğu’ gerekçesiyle talebi reddeden Danimarka’yı ise haksız buldu. Kararın emsal teşkil edebileceği belirtiliyor.

DW Türkçe’nin haberine göre, Lüksemburg’da bulunan Avrupa Birliği’nin (AB) en yüksek yargı organı niteliğindeki mahkeme, Danimarka’nın ileri sürdüğü gerekçenin AB hukukuyla bağdaşmadığına hükmetti.

Mahkeme kararında Türkiye’de yaşayan kadının Danimarka’daki eşi ve çocuklarının yanına yerleşmesinde sakınca olmadığını açıkladı.

Başvurusu reddedilmişti

Türk vatandaşı olan davacı kadın 2009 yılında Danimarka’da süresiz oturma izniyle yaşayan eşi ve dört çocuğunun yanına yerleşmek için aile birleşimi başvurusu yaptı.

Ancak Danimarka makamları kadının talebini, o dönemde geçerli olan, 2018 yılında da yeniden düzenlenen ve aile birleşimi için bir kriter olarak belirlenen ‘Danimarka’ya aidiyet duygusu sorgulaması’ uygulamasına atıfta bulunarak reddetti. Danimarka makamları, kadının ülkesine Danimarka’dan daha çok bağlı olduğuna kanaat getirmişti.

Avrupa Adalet Divanı, Danimarka’nın bu tutumuyla 1963’de imzalanan Ankara Anlaşması’nın Türklerin mevcut haklarının kötüleştirilemeyeceğine ilişkin maddesine ters düştüğüne karar verdi.

Kararla birlikte Danimarka tarafından daha önce aynı veya benzer gerekçelerle reddedilen aile birleşimi başvurularının yeniden ele alınabileceği belirtiliyor. 2003-2018 yılları arasında benzer şekilde Danimarka’da 8 bin Türk çiftin başvurusunun reddedildiği bildiriliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin