Emre Mor yanıltacak mı?

HABER-YORUM  | HASAN CÜCÜK 

Emre Mor adını Türk futbolseverler 2016’da duymaya başladı. Danimarka’da doğup büyüyen, anne Makedon, baba Türk bir ailenin çocuğu olan Emre Mor, genç yaşında ortaya koyduğu futbolla dikkatleri üzerine çekti. Oldukça fırtınalı bir futbol yaşantısı oldu. Adı sürekli Türk kulüpleriyle anıldı. Galatasaray’a imza atması artık an meselesi. Hem Emre Mor hem de Türk kulüpleri muradına erecek. Peki ödenen milyonlarca Euro bonservise rağmen ne Borussia Dortmund’a ne de Celta Vigo’ya yar olmayan Emre Mor, Türkiye’de tutunacak mı?

Avrupa’da doğup ‘gurbetçi’ diye tanımladığımız futbolcuların en önemli özelliği, Avrupalı mentalitesiyle yetişmiş olmasıydı. Daha küçük yaşta futbola başlayıp sağlam bir alt yapıdan geçen bu oyuncular, profesyonelliğin tüm gereklerini yerine getiriyordu. Çoğunun istikameti uzun yıllar Türkiye oldu. Yıldızını biraz parlatan gurbetçi oyuncular kısa sürede Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray’da kendini buldu. Bazı oyuncuların tercihi Anadolu kulüpleri oldu. Bu isimler daha çok üç büyükler için yeterli görülmeyenler oldu. Erdal Keser, Erhan Önal, İlyas Tüfekçi ile başlayan süreçte onlarca gurbetçi futbolcu Türkiye’de ter döktü.

Bazı gurbetçi oyuncular ise tercihini Türkiye ligi yerine ya bulunduğu ülkede ya da Avrupa’nın değişik liglerinde top koşturmaktan yana kullandı. Bu isimlerin başında Yıldıray Baştürk geldi. Keza Yakın kardeşler Murat ve Hakan ile Kubilay Türkyılmaz bir dönem Türkiye’de de top koşturmuş olsalar da futbol yaşamlarının önemli bir bölümünü Avrupa’da tamamladılar. Şimdilerde Nuri Şahin, Mesut Özil, İlkay Gündoğan, Emre Can ve Kerem Demirbay gibi gurbetçi oyuncular yönlerini Türkiye’ye çevirmeyi düşünmediler. Bunda bu oyuncuların kalitesi kadar Süper Lig’in kalitesi de etkili oldu. Bundesliga’nın iyi takımlarında oynamak varken veya La Liga, Serie A ve Premier Lig’den teklif varken Süper Ligi düşünmemeleri doğaldı. Kim istemez Manchester City, Arsenal, Real Madrid, Juventus’ta top koşturmayı? Hakkını teslim etmek gerek, bu oyuncuların kalitesi Süper Lig’in birkaç gömlek üstünde. Ancak yaşlanınca yolları Süper Lige belki düşer.

Gurbetçi futbolcu kategorisi yaparken Emre Mor için ayrı bir parantez açmak gerekiyordu. Doğma büyüme Danimarkalı olan Emre Mor’un futbol anlayışında İskandinavya ülkesinden belirti görmek oldukça zor. İskandinav futbolcuların en bariz özelliği, takım oyuncusu olması, fiziken güçlü ve profesyonellikten asla taviz vermemeleridir. 5,8 milyon nüfuslu Danimarka’nın Avrupa’nın değişik liglerinde top koşturan 40’ın üzerinde bulunuyor. Danimarkalı oyuncu; görev adamı demek, takıma maksimum katkı sağlayan demek. Peki Emre Mor da bunlar var mı? Doğrusu evet demek oldukça zor. Futbol kabiliyeti üst düzey. Tekniği, hızı mükemmel. Ya profesyonelliği? Ya uyumu? Ya disiplini? Bu konularda eksiği olduğunu Borussia Dortmund ve Celta Vigo döneminde herkese gösterdi.

Emre Mor’u bu hale birazda biz getirdik. ‘Türk Messi’ deyip ayaklarını yerden kestik. Milli takım tercihini Türkiye’den yana kullanması için önüne milyonları döktük. Dönemin milli takım teknik patronu Fatih Terim bizzat operasyonu yönetti. Emre Mor’u ikna için Danimarka’ya kadar geldi. Emre Mor, tercihini Türkiye’den yana kullandı ama bir iki maçta saman alevi gibi yanıp- sönen performansıyla hafızalarda kaldı.

Temmuz 2016’da yaklaşık 10 milyon Euro’ya Borussia Dortmund yolunu tutan Emre Mor, Danimarka Ligi’nden transfer olan en pahalı oyunculardan biri oldu. Dortmund’un özelliklerinden biri; genç oyunculara şans vermesiydi. Emre için ideal kulüplerden biriydi. Emre, Dortmund’da ‘Danimarkalı gibi hareket’ etmedi. Sonuçta büyük yetenek olarak geldiği kulüpte yedek kulübesinin müdavimi oldu. Dortmund’da şans bulamayınca 29 Ağustos 2017’de La Liga takımlarından Celta Vigo yolunu tuttu. Ödenen ücret 13 milyon Euro idi. Oynamayan bir oyuncu için oldukça yüksek bir bedeldi.

Celta Vigo’da ilk sezonunda 24 maçta şans buldu. Sahada ise 651 dakika kaldı. Maç başına 27 dakika oyunda kaldı. Çoğu maça sonradan girdi. İkinci sezonu tam bir hüsran oldu. Disiplinsiz davranışlarına son vermeyince kadro dışı bırakıldı. Koca sezon boyunca 10 maçta şans bulup sahada 366 dakika oyunda kaldı. Celta Vigo’nun 13 milyon Euro ödediği Emre Mor, iki sezon boyunca 34 maçta sahaya çıktı, bir gol atıp 3 asist yaptı. Celta Vigo, 2022’ye kadar sözleşmesi olan Emre Mor’un bedelsiz Galatasaray’a satıyor. Galatasaray’ın İspanyol ekibini bir sonraki satıştan yüksek pay verme teklifiyle ikna ettiği ifade ediliyor.

Emre Mor henüz 22 yaşında. Futbol oynayacağı daha uzun yıllar var. Ancak son 3 yılda ortaya koyduğu resim gelecek için olumlu sinyaller vermedi. Terim ısrarla Emre Mor’un milli tercihini Türkiye’den yana kullanmasını sağlayan isimdi. Şimdi aynı Terim, Emre Mor’u Galatasaray’a getiriyor. Milli takım dönemi beklentilerin çok altında geçmişti. Galatasaray dönemi nasıl olacak? Açıkçası ben pek ümitli değilim. Umarım Emre Mor beni yanıltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin