“Emniyet’in ‘Ugan ve Kaya cevabı’ devletin nasıl ayaklar altında olduğunu gösteriyor”

İnsan hakları aktivisti, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün 6 ay önce istihbarat veya güvenlik birimleri tarafından kaçırılan ve geçen ay Ankara Emniyeti’nde ortaya çıkan Yasin Ugan ve Özgür Kaya ile ilgili soruya skandal bir cevap verdiğini açıkladı.

Emniyet, TBMM İnsan Hakları Komisyonu’nun Ugan ve Kaya’nın nerede olduğuna ilişkin soruya, “Bizde böyle bir kaçırılma veya kayıp şikayeti yok!” diye cevaplamış. Ugan ve Kaya’nın eşlerinin 6 aydır her türlü kuruma başvuru yaptığını belirten Gergerlioğlu, “Bu cevap, bize Türkiye’de devletin nasıl ayaklar altında olduğunu gösteren çok vahim bir cevaptır.” dedi.

Yaşananları sosyal medyada anlatan Ömer Faruk Gergerlioğlu, üyesi olduğu TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na Yasin Ugan ve Özgür Kaya bulunmadan önce kaçırılmaları ile ilgili son durumu sorduğunu, ayrıca bu konuda bir rapor hazırlanmasını istediğini belirtti.

Devamında şunları anlattı: “Komisyon araştırma yapmış. Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne sormuşlar. Onlar da ‘bizde böyle bir kaçırılma veya kayıp şikayeti yok’ demiş. Bu cevap bize Türkiye’de devletin nasıl ayaklar altında olduğunu gösteren çok vahim bir cevaptır. Ugan ve Kaya’nın aileleri 6 aydır her türlü ulusal ve uluslararası kuruma başvuru yapmışlardır. Onlarca başvuru yapmış, her gün bakanlık ve adliye koridorlarını dolaşan eşler için şoke edici bir cevaptır.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin