Elon Musk’un yeni çılgın projesi: İnsan beynine çip yerleştirecek

Ünlü iş insanı Elon Musk, yine çılgın bir projesini açıkladı. Neuralink isimli yeni şirketinde, beyin gücüyle bilgisayaraların kontrol edimesini sağlayan teknolojiler geliştiriliyor.

Musk bu bağlamda insan beynine yerleştirmeyi planladığı çipi tanıttı. Musk’un projesi gerçekleşirse, cep telefonumuzu bluetooth’la beynimize bağlayabileceğiz ve düşünerek kontrol edebileceğiz. Sonraki aşamada ise beynimize yabancı dil, müzik aleti çalma gibi beceriler yükleyebileceğiz.

Tesla Motors ve SpaceX şirketlerinin kurucusu, ünlü iş insanı Elon Musk, Neuralink adlı yeni bir şirket kurdu. Musk, insan beynini bilgisayar arayüzlerine bağlayacak teknolojiler üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Elon Musk’ın yeni çılgın projesiyle, insan ırkı artık bilgisayarları beyin gücüyle kontrol edebilecek. Beyne yerleştirilebilen kablosuz bir cihazla, tabiri caizse, kullanıcının aklı okunacak.

Beyne enjekte edilen ve tüyden ince iplikler, nöronların aktivitesini belirleyecek. İki yıldan uzun süredir bu proje üzerinde çalıştığını söyleyen Musk, insan ve makine zekâsının ortak yaşam (simbiyoz) oluşturmasını hedeflediklerini söyledi.

Musk, maymunlar üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda, bilgisayarların beyin gücüyle kontrol edilmesini başardıklarını belirtti.

Bir sonraki adım ise, insanlar üzerinde yapılacak deneyler. Nöralink şirketi bu deneyler için de izin başvurusu yaptı. Neuralink projesiyle özellikle felçli hastalar için teknolojik çözümler geliştirmesi hedefleniyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin