‘Elmalı davası’nda anne ve üvey babaya tutuklama talebi

çocuk istismarı

Antalya’nın Finike ilçesinde, kız çocuğu G.E.G. (7) ile ağabeyi İ.E.G.’nin (10), cinsel istismara uğramasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında anne Merve A. ile üvey baba Rahmi A.’nın tahliye edilmeleri infiale neden oldu.

Sosyal medyada binlerce kişinin tepkisi üzerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatları, cinsel istismara ilişkin yürütülen soruşturmada tahliye edilen anne Merve A. ile üvey baba Rahmi A.’nın tekrar tutuklanması talebini tekrarladı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Antalya’nın Finike ilçesinde, 6 Mayıs 2020’de kız çocuğu G.E.G. ile ağabeyi İ.E.G.’nin istismara uğradığı şüphesinin ardından konunun kolluk güçlerine intikal ettirildiği belirtildi. Açıklamada ilk görüşmenin Çocuk İzleme Merkezi’nde yapılmasından sonra çocuklara psikososyal destek verilmeye başlandığı vurgulandı.

Açıklamada, “Yargılama sürecinin başlaması ile birlikte Bakanlığımız davaya müdahil olmuştur. 16.10.2020 tarihinde gerçekleştirilen ilk duruşmada anne ve üvey baba tutuklanmıştır. 05.01.2021 tarihinde gerçekleştirilen üçüncü duruşmada sanıkların tahliyesine karar verilmiş, Bakanlığımız avukatları karara itiraz etmiştir. 05.03.2021 tarihinde gerçekleştirilen duruşmada Bakanlığımız avukatları sanıkların tutuklanması talebinde bulunmuştur. 21.05.2021 tarihindeki duruşmada ise Bakanlığımız avukatları sanıkların tutuklanması talebini yinelemiştir.” denildi.

ELMALI CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Bakanlığın ardından, Elmalı Cumhuriyet Başsavcılığı da olaya ilişkin bir açıklama yayımladı. Açıklamada, “Delillerin tam olarak toplanmamış olması, delillerin karartılma ihtimalinin bulunması gerekçeleri ile 16 Ekim 2020 tarihinde sanıkların tutuklanmasına karar verilmiştir. Yargılama sürecinde delillerin toplanmış olması ve alınan beyanlardaki çelişkiler dikkate alınarak sanıkların 5 Ocak 2021 tarihinde tutuksuz yargılanmalarına karar verilmiş ve Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından bu karara itiraz edilmiştir. Antalya 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından itiraz reddedilmiştir. 5 ay önce tutuksuz yargılanmalarına karar verilen sanıklar hakkındaki yargılama süreci devam etmekte olup, son duruşma 21 Mayıs 2021 tarihinde yapılarak, duruşması 17 Eylül 2021 tarihine bırakılmıştır.” denildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin