Elif Kısa gizli tanık ifadesiyle tutuklandı: “Engelli oğlu gün boyu evi dolaşıp annesini arıyor”

Kahramanmaraş’ta bakmakla yükümlü olduğu 2 engelli çocuğa sahip olmasına rağmen gizli tanık ifadesiyle tutuklanan HDP Elbistan ilçe yöneticisi Elif Kısa cezaevinde. Elif Kısa’nın oğlu Ahmet Kısa, annesinin bütün hayatının çileler içinde geçtiğini belirtip, engelli abisinin evinin içinde annesini bütün gün aradığını söyledi.

Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla gözaltına alındığı 3 Aralık günü akşamı tutuklanan Elif Kısa’nın işitme ve konuşma engelli oğlu Ahmet Kısa Gazete konuştu.

‘Annem ömür boyu acılar içinde bizi büyüttü’

Gazetefersude.net’in haberine göre, annesi Elif Kısa’nın hayatının acılarla dolu olduğunu ama hiçbir zaman pes etmediğinin altını Çizen Kısa annesinin güçlü kişiliğini şöyle anlattı:

“Annem çok küçük yaşta babasını kaybetti, daha sonra annem şartlar el vermediği için okula da gidememiş. Benim iki dayım aynı benim gibi engelli. Annem babasını kaybettikten sonra o yaşta hep neneme yardımcı oluyormuş. 14 yaşında ise babamla evlendiriliyor. Evlendiriliyor diyorum çünkü o zamanlar çiftlere danışılmadan evlendirilirmiş. Annem 16 yaşında büyük abim İsmail’i dünyaya getiriyor ve bir süre sonra özürlü olduğunu öğreniyor. Bu durum annemi bir kere daha yıkıyor. Biz 4 kardeşiz, 3 erkek 1 kız. Diğer kardeşlerim konuşuyor ve duyuyor. Kız kardeşimin çocukları var. Annemin en mutlu olduğu şey torunları, çünkü ne zaman onlar ile konuşsa annem çok mutlu oluyor, annemi mutlu görüne ben de çok mutlu oluyorum. Annem ömür boyu acılar ile bizi büyüttü. Biz küçükken babam bizi anneme bırakıp yurtdışına gitti. Annem o süre içinde bizi tek başına büyütmeye çalıştı sonra babam ciddi bir ameliyat geçirince döndü.”

‘Özgürlüğü seven bir kadındı’

Annesinin en çok sevdiği özelliğinin sevecen ve güler yüzlü olduğunu söyleyen Kısa, Elif Kısa’nın her zaman çok fedakar, misafir perver, herkesi kendi gibi gören, kalbi, yüreği temiz melek gibi bir insan olduğunu söyleyerek Elif Kısa’nın okuma yazmayı çok sevdiğini belirterek annesinin en büyük istediğinin ise dünyada kimsenin ölmemesi olduğunu vurguladı. Bir insan öldüğünde annem çok üzülürdü diyen Kısa, “Annem özgürlüğü seven bir kadındı. Mücadeleyi seviyordu. Bu yaşta bile bana okuma yazma öğretin demesi beni mutlu ediyor. Her zaman doğrunun yanında olur haksızlığa karşı çıkardı” sözleriyle annesinin mücadeleci bir kadın olduğunu aktardı.

‘Abim evin içinde annemi arıyor’

Zihinsel engelli ağabeyi İsmail’in annesinin yokluğunda çok agresifleştiğini belirten Ahmet, “Annem abime çok düşkündü. Tabiri caizse bir bebek nasıl anne kokusuna alışıyorsa abimde öyle. Şimdi 44 yaşında ve her zaman annem yanındaydı. Size bir anı anlatmak istiyorum; Bir ara annem köyde nenemi ziyarete gitti, abim çok huzursuzdu. Hiç uyumuyor, sürekli bağırıyor ne yaptıysak sakinleştiremiyorduk. Annem gelince abim hemen annemin elini tutup yanağına koydu meğerse dişi ağrıyormuş. Annem hep abimleydi gece üstünü kontrol eder açıksa örterdi. Bazen kalktığımda annemle abim beraber uyuyor olurdu. Anne yüreği işte, abimi elinden tutup parka götürürdü. Abim bunların hepsini hissediyor. Abim annemin yokluğundan çok etkilendi. Yatmadan önce bütün evi dolaşıp annemi arıyor. Ne ben ne babam gece uyuyamıyoruz çünkü evimizin neşesi melek annem yok. Babamla yemek yapıyoruz ama onsuz boğazımızdan geçmiyor” sözlerine yer verdi.

‘Endişeleniyorum’

Annesinin çok hasta olduğunu ve 5-6 çeşit ilaç kullandığını söyleyen Kısa, “Şimdi annem suçsuz yere cezevinde. Çok endişeleniyorum. Annem yasal olan hakkını kullanıyor. Verilen onay ile vasi oldu, vasilik suç değildir. Bu vicdansızlık. Annemi bırakın!” dedi.

‘Annem ve babam için dua ediyorum’

Elif Kısa’nın tutuklanmasından bu yana babalarının kendine baktığını ancak babasının da hasta olduğunu aktaran Kısa son olarak şu sözlere yer verdi:

“Annem yanımızda olmadığı için babam bize bakıyor. Her gün annem ve babam için dua ediyorum. Vicdansız bir tanık annemizi bizden ayırdı. Annem çıktığı zaman boynuna sarılıp onu çok özlediğimizi, onsuz boğazımızdan yemek geçmediğini, evimizin onsuz bir tadı olmadığını söyleyeceğim. Yarım olan evimiz annem gelince tamamlanacak. Annem geldiğinde o güzel yemekler yapacağım.

Bu röportaja yer verip sesimize ses olduğunuz için teşekkür ederim.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin