Elektronik sigara kaynaklı ‘gizemli hastalıktan’ ölenlerin sayısı 5’e çıktı

Fotoğraf: Reuters

ABD’de elektronik sigaraya bağlı ‘gizemli bir akciğer hastalığından’ ötürü yaşanan ölümlerin 5’e yükseldiği açıklandı. Ülke genelinde elektronik sigaradan kaynaklandığı düşünülen ve nisandan beri görülen ancak henüz tıbbi olarak tanımlanamayan hastalığa bağlı Indiana, Minnesota, Kaliforniya, Illinois ve Oregon eyaletlerinde gerçekleşen ölümlerle 450 muhtemel vakanın soruşturma altına alındığı kaydedildi.

Independent Türkçe’nin derlediği habere göre, benzer semptomlarla hastaneye başvuran hastaların büyük bölümünün ergenlik çağındaki çocuklar ve genç yetişkinler olduğu kaydedildi.

Hastalığın en sık görüldüğü eyaletlerdeki doktorlarla sağlık görevlilerinin kaleme aldığı New England Journal of Medicine adlı bilimsel yayında yer alan çalışmada akut akciğer hastalığına dair detaylar paylaşıldı. Yetkililer, hastalığa yol açan sebebin henüz bilinmediğini söylese de, hastalığın bir tür solunum yolu tahribatına benzediği ve vücudun, solunan yakıcı bir maddeye tepki verdiğinin anlaşıldığını belirtti.

Diğer yandan Gıda ve İlaç Yönetimi (FDA), hastalardan örnekler toplayarak bu kişileri aralarında THC (tetrahidrokannabinol) isimli nikotinin de bulunduğu çeşitli kimyasallarla test etti. Hastaların büyük bir kısmının elektronik sigara cihazlarında bulunan THC adlı marijuana etken maddesi içeren ürünler kullandığı tespit edildi.

Yetkililer uyardı: Elektronik sigara kullanmayın

Uzmanlar hastalığın, marijuana barındıran ürün örneklerinde E vitamini kaynaklı bir yağla bağlantılı olabileceğini düşünüyor.

Hastalığın semptomları arasında nefes almada zorluk ve göğüs ağrıları bulunuyor. Bazı vakalarda kusma, ishal ve bitkinlik gibi sindirim sistemi kaynaklı şikayetlerin yer aldığı da belirtiliyor. Ancak hastalığa elektronik sigara cihazının kendisinin mi yoksa içine koyulan maddelerin mi sebep olduğu henüz bilinmiyor.

Yetkililer hastalığın sebebi anlaşılana kadar elektronik sigara kullanmama çağrısı yaptı.

ABD Sağlık Bakanlığı, geçen yıl aralıkta yaptığı açıklamada, ülkede 2017-2018 yıllarında lise öğrencileri arasında elektronik sigara cihazlarının kullanımının yüzde 78 arttığını, lise öğrencilerinin yüzde 27’sinin düzenli olarak elektronik sigara kullandığını kaydetmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin