İBB Başkanı İmamoğlu: Büyükşehir’in kapıları bugün halka açılmıştır

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, mazbatasını aldıktan sonra devir teslim töreni için Fatih’teki İBB binasına geldi. Belediye başkanı olarak burada yaptığı ilk açıklamada İmamoğlu, “Şehri sorunlarını biliyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kapıları bugün halka açılmıştır.” dedi.

Millet İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Ekrem İmamoğlu, seçimden 17 gün sonra nihayet mazbatasına kavuştu. İl Seçim Kurulu, mazbatasını vermek üzere İmamoğlu’nu İl Seçim Kurulu’na davet etti. İmamoğlu, eşi Dilek İmamoğlu ile birlikte Çağlayan’daki İl Seçim Kurulu’na gelerek mazbatasını aldı. İmamoğlu, adliye çıkışında yapacağı konuşmayı izdiham nedeniyle iptal etti.

İKİNCİ DURAK SARAÇHANE

Ekrem İmamoğlu’nun ikinci durağı  devir teslim töreni için Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı binası oldu. İmamoğlu’nu burada büyük bir kalabalık karşıladı. Devir teslim törenine gazeteciler alınmadı. Tören öncesinde kısa bir konuşma yapan İmamoğlu, mazbatayı 16 milyon insan adına aldığını söyledi. Devam eden sürecin de bir an önce bitmesi gerektiğini anlatan İmamoğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

HUKUK VE ADALETTEN HİÇ VAZGEÇMEDİK

“Hiçkimsenin birbirinden farkı olmaksızın. Toplumun demokrasiye olan inancından ve buna dönük mücadelesinden asla vaz geçmedik. Bu şehirde yaşayan insanların sevgisiyle oluşturduğu birlik ve beraberlik duygusundan asla vazgeçmedik. Kimsenin hakkını yemedik, 16 milyon İnsanın da hakkını kimseye yedirmeyeceğiz dedik. Bundan da vazgeçmedik. Haktan, hukuktan ve adaletten asla vazgeçmedik.”

“İBB’NİN KAPILARI HALKA AÇILMIŞTIR”

“Bu şehrin sorunlarını biliyoruz. Herkesin taleplerini biliyoruz ve hızlı bir şekilde hizmet etmeye başlayacapız. Burada çalışan insanlar bir kişiye, bir partiye, zümreye ve birilerine değil, 16 milyona hizmet etmeye bugünden itibaren başlamıştır. Belediyenin kapıları bugünden itibaren halka açılmıştır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. ”

OY FARKI 13 BİN 729

Bu arada, 31 Mart yerel seçimleri sonrası birçok ilçesinde oyların yeniden sayıldığı İstanbul’da son seçim rakamları açıklandı. Buna göre, Ekrem İmamoğlu 4 milyon 169 bin 765, AKP’nin Adayı Binali Yıldırım ise 4 milyon 156 bin 36 oy aldı. Oy farkı 13 bin 729 olarak kayıtlara geçti. YSK’nın maddi hatalar düzeltildikten sonra 1 Nisan’da açıkladığı oy farkı 20 bin 388’di…

KILIÇDAROĞLU: KAZANAN İSTANBULLULAR OLDU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İmamoğlu İBB binasındayken sosyal medya hesabı Twitter’da “Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olması ile kazanan 16 milyon İstanbullu oldu. Söz verdiği gibi; bundan sonra bütün İstanbul’u kucaklayan bir belediye başkanı olacak, bundan hiç kimsenin endişesi olmasın. Teşekkürler İstanbul!” mesajını paylaştı.

AKŞENER: MASA OYUNLARINA BOYUN EĞMEDİ

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda İmamoğlu için, “17 gündür yapılan masa oyunlarına boyun eğmemiş ve milletimizin oyunu namus kabul edip, sonuna kadar savunmuştur.” ifadelerini kullandı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin