Ekrem İmamoğlu: Gerekli şartlar var, genel bir yasak gelebilir

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, koronavirüs salgınına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. İmamoğlu, “Net olarak söyleyeyim. Nasıl ki 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı getirildi, bu, tümüne getirilmeyecek anlamına gelmiyor. Dünyada bu yapıldı… Mecbur kalınırsa; -ki bütün verileri bana göre var- bu uygulamaya bile ülkemizin, devletimizin gideceği ortada.” dedi. İmamoğlu, 65 yaş ve üzerindeki insanlara vebalı gibi davranılmasının da doğru olmadığını söyledi.

Özel bir TV kanalında yayınlanan canlı yayınlanan programa katılan İmamoğlu, “5 yaş üstünün sokağa çıkma yasağına vatandaşımızın tepkisi nasıl oldu? Ne kadar uyuluyor sizce?” sorusuna, “Bize gelen bilgi oldukça yüksek. Uyum konusunda bir sorun yok. Birkaç görüntü gördüm, dün ve bu sabah. 65 yaş üstü deyince, sanki bir tek hastalık onlara bulaşmış ve toplumsal bir tepkiye, -benzetmek gibi olmasın da eski tabirle ‘vebalı gibi’ davranışa- maruz kalan yaşlı vatandaşlarımız var ülkemizin farklı noktalarında. Bu, hiç doğru değil. 65 yaş üstünü korumak adına böyle bir karar alındı.” şeklinde cevap verdi.

‘EVDE KAL’ ÇAĞRISINA HERKES UYMALI

Sadece 65 yaş ve üzerindekilerin değil, bütün vatandaşarın mümkün olduğunca ‘Evde kal’ çağrısına uymaları gerektiğini belirten İmamoğlu, şöyle devam etti: “Zira bu süreç, gerçekten ama gerçekten çok riskli bir süreç. Çok bulaşıcı bir virüsle, hastalıkla karşı karşıyayız. Dolayısıyla, herkesin maksimum ilgi ve dikkat göstermesi gerekiyor.” diye konuştu.

HAFİFE ALINMAMASI GEREKEN BİR OLAY

“Geç bile kalıyoruz. Çünkü dünyadaki etkisini görüyoruz. Dün birkaç manzara yine bana ulaştı. İnsanların, özellikle gençlerin maç yaptığı, spor yaptığı şeklinde… Tümüyle bunlar aslında ne kadar hafife aldığımızın göstergesi. Net olarak söyleyeyim: Nasıl ki 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı getirildi, bu, tümüne getirilmeyecek anlamına gelmiyor. Dünyada bu yapıldı. Mecbur kalınırsa; -ki bütün verileri bana göre var- bu uygulamaya bile ülkemizin, devletimizin gideceği ortada. Sürece bu ciddiyetle hepimizin bakması lazım. Bu konuyu milletçe çözmemiz lazım.

İZOLE ORTAM BİR KAÇ AY SÜREBİLİR

Ekrem İmamoğlu, bir başka soru üzerine çocukların parklardan bir süre daha uzak durması gerektiğini anlattı: “Bütün belediyelerimiz ve biz, gerçekten çok üst seviyede, titizlikle çalışıyoruz. Görüyorum. Takip de ediyorum. Park alanlarına çıkmak ve yoğunlaşmak, zaten büyük bir risk. Bizim oraları dezenfekte etmemiz yetmiyor. Uzman kişiler de söylüyor; bunlar temasla işleyen süreçler. Dolayısıyla bu tür alanlara yoğunlaşılmasını istemiyoruz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin