Ekrem Dumanlı’dan Türkiye terk edenlere teklif ve öneriler: “Dünya vatandaşı olmanın hakkını verelim”

Gazeteci Ekrem Dumanlı Youtube kanalında yayınladığı yeni videosu ile Türkiye’yi terk etmek zorunda kalanlar için yeni teklif ve öneriler sundu.

“Bir şekilde dil ve uyum sorunu çözülmesi lazım. Öncelikle dinleme önemlidir. Konuşma sonra gelmeli. Çok dinleyip az konuşmak lazım. Ama dil sorunu çözülmeli. Ayrıca asimile olmadan entegre olmalı ve o toplumu anlamalıyız.”

“Yaşadığımız travmadan bir an önce çıkmalı. Geriye değil ileriye bakmak ve değerler üretmek lazım. El ele verip değerler manzumesi üretmek lazım. Mümkünse herkes kendi mesleğine devam etsin. Öğretmense öğretmen, doktorsa doktorluk mesleğine devam edilmeli. Yurtdışına daha önce gelenler sonradan gelenlere destek olmalıdır. Bu onların üzerine vazifedir.”

“Çevre ile sıcak temaslar kurulmalıdır. Lokal medya sosyal medya ağları var. Onlara dahil olunabilir. Kitap okuma programları var, ders programları var, müzik ekipleri var. Bu tür fonksiyonel sosyal aktivitelerin içinde olun.”

“Mutlaka eser vermeye teşvik edilmeli. Gidilen demokratik ülkelere yeni fikirlere açık ülkelerdir. Eser üretilmelidir. Oranın insanları etkileşim içinde olmalıdır.”

“Ülke vatandaşı olmaktan dünya vatandaşı olmanın hakkını verelim. Beyin göçü beyin ölümüne dönüşmesin.”

Türkiye’den beyin göçüne maruz bırakanlar Yurt dışında ne yapmalı?’ sorusunu cevaplandıran Dumanlı’nın teklif ve önerilerini şöyle sıraladı;

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin