Ekrem Dumanlı, Türkiye’yi terk etme sürecini anlattı: ‘Gözyaşları ile ayrıldım’

Kemal Gülen’in Raindrops Tv‘de hazırlayıp sunduğu Gün Bugün‘ün konuğu kapatılan Zaman Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı oldu. Programda Dumanlı, hakkındaki birçok konuya açıklık getirdi. Dumanlı, “Yurtdışına çıkış süreci kararını nasıl aldı ve süreç nasıl oldu?” sorusunu da cevapladı.

Kendisinin ‘Havuz Medyası’nın iddia ettiği gibi 15 Temmuz sürecinde değil, ondan bir yıl önce Türkiye’den ayrıldığını anlatan Dumanlı, “O zaman darbe diye bir konuda haberimiz bile yoktu. Sevdiğim bazı insanlar çıkmak gerektiğini söyledi. Çünkü hem eşimi hem beni hem de 7 yaşındaki çocuğumu takip ediyorlardı. 80 yaşındaki babam hastanedeydi. Kapıda polisler bekliyordu. Hakkımda 135 dosya vardı. Kimisi araştırma kimisi soruşturma aşamasındaydı.” dedi.

Gazetedeki arkadaşları ile bir araya gelip bu konuyu konuştuklarını söyleyen Dumanlı, “Onlara ben çıkmak istemiyorum’ dedim. ‘Ama bazı insanların da bunları söylediğini’ belirttim. Onlarda ‘Abi çıkmanız bizim ve sizin için daha iyi’ dediler.” ifadesini kullandı.

Dumanlı, “Türkiye’de kalsaydım Gültekin Avcı’nın gözaltına alındığı gün ben de gözaltına alınacaktım. Ülkemden gözyaşları ile ayrıldım.” dedi.

Türkiye’den ayrılmak zorunda kaldıktan sonra 2.5 ay bir evde saklandığını söyleyen Dumanlı, “Hapishane gibiydi. Sadece bekliyordun. Sonra arabalarla bir Avrupa ülkesinin sınıra gittik. Polis durdurdu. Diğer arabayı saldılar. Bizi durdurdular. Ben pasaportumu verdim ama şüphelendiler. Amirine götürdü memur. Ben artık kafamda Türkiye’ye götürülme senaryosu kurmaya başladım. Bir ben kalmıştım. Sonra geldiler pasaportu verdiler bana. ‘Tamam’ dediler. Sonra ben yürümeye başladım. Sonra ‘ne yapıyorsun. Uzak dediler öbür taraf’ dediler. Ben yürürüm dedim. Sonra belli bir süre sonra da arkadaşlar geldi. Avrupa’ya ulaşmış olduk.”  ifadelerini kullandı.

İşte Dumunlı’nın açıklamalarının tamamı;

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin