Ekonomistler MB’nın faiz indirim kararını yorumladı: Güler misin, ağlar mısın?

Türk Lirası

Merkez Bankası, politika faizini yüzde 13’ten yüzde 12’ye düşürdü. Bütün dünyanın faizi artırdığı dönemde MB’nın bu hamlesi yine tepkilere neden oldu. Ekonomistlere göre MB’nın enflasyonla mücadele gibi bir amacı yok.

İşte görüşler:

Prof. Dr. Yalçın Karatepe: Krediye erişimin ciddi şekilde zorlaştırıldığı bu dönemde yapılan faiz indiriminin tek bir açıklaması olabilir: Bankalara ve dolayısıyla banka hisselerine destek olmak. Başka açıklaması olamaz. Faiz indirimi ile; bankaların MB’den borçlanma maliyeti düşecek. KKM faiz oranları düşecek, çünkü politika faizi +3 puan limiti var. Alsana maliyet indirimi ve kar etmek için büyük fırsat…

Finans piyasaları uzmanı İris Cibre: “Sanayi ve istihdam artışının devamı için faiz indiriliyormuş. Kısaca ‘fiyat istikrarı hedefimiz yok arkadaş, olmayacak. Umurumuzda değil sizin ev bulamamanız, gıda alamamanız, ısınamamanız, biz büyüme rakamına bakarız. Gelişmiş ülkeler ile ekonomik olarak ayrışıyormuşuz, onlar bu yüzden faiz artırırken biz indiriyormuşuz. Ay daha fazla dayanamayacağım.”

Prof. Dr. Atilla Yeşilada: TCMB artık “yoldan çıktı”. 100 baz puan daha faiz indirimi, ben Dünya’da değil, Mars’ta yaşıyorum demek.

İktisatçı Mahfi Eğilmez: Enflasyonun artmaya devam ettiği ülkede merkez bankası faiz indiriyor ve bazı yorumcular gerekçeye bakalım diyorlar. Güler misin ağlar mısın?

Prof. Dr. Rahmi Yamak: Bu aşamadan sonra politika faizi artirilırsa ne olur, düşürülürse ne olur? Hem de 5 puan olsun Kim merak eder ki? Politika faizi sinyal fonksiyonunu çoktan yitirdi…

Ekonomist Murat Sağman: Tüm dünya enflasyonu dizginlemek ve hayat pahalığının önlemek için faizleri artırırken Merkez Bankamız yine 100 baz puan daha indirerek beklentilerimize paralel yine şaşırtmadı… Merkez Bankası tüm dünyanın tersine faiz 100 baz puan daha indirerek faizleri yüzde 13’den yüzde 12’e düşürdü. Dolar TL 18,4032 ile tüm zamanların rekorunu kırdı. TL değer kaybettikçe enflasyon yükselmeye, hayat pahalılığı artmaya devam edecek…

Prof. Dr. Serap Durusoy: TCMB’nin politika faizini 100 baz puan indirmesi enflasyonu kendi haline biraktiginin ilanidir.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin