“Ekonomik kriz var” demek, yazıp-çizmek artık tutuklanma sebebi

Dövizdeki artış sonrası ‘ekonomik kriz’ haberlerine soruşturma açılacak. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ekonomik güvenliği tehdit eden kişiler hakkında soruşturma başlattığını duyurdu.

Türkiye ile ABD arasında süren Rahip Andrew Brunson krizinden sonra Amerika’nın yaptırım kararlarıyla alt üst olan piyasada yine sansür ve takibat kararları geldi. Olayın siyasi sorumlularının tehdit ve duyarsızlıkları görmezden gelinirken, Hazine Bakanlığı, BDDK, SPK’dan sonra Emniyet ve savcılıklar da dolar ve döviz kurunda yaşananları yazıp çizen sosyal medya hesaplarına takibat başlattı.

KRİZİ ÇIKARANLAR DEĞİL YAZIP ÇİZENLER TAKİPTE

Sabah saatlerinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘ekonomik güvenliği tehdit içeren eylemlerde bulunan’ kişi ya da kişiler hakkında soruşturma başlattığını duyurdu. Emniyet Genel Müdürlüğü ise, 346 sosyal medya hesabıyla ilgili tahkikat başlatıldığını duyurdu. Açıklamada “Dolar kuruyla ilgili olumsuz algı oluşturan sosyal medya hesaplarını takibe alınmıştır” dendi. Sermaye Piyasası Kurulu’ndan yapılan açıklamada, “ Yalan haber yapan ve yayanlara yasal işlem başlatılacak” denmişti.

Başsavcılık, ekonomik saldırılara hizmet eder mahiyette “yönlendirici haber, yazılı ve görsel yayın, operasyonel amaçlı sosyal medya hesapları” ile ekonomik güvenliği tehdit içeren kişiler hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

SPK’dan banka ve şirketler hakkında yalan haber yapanlara ‘hapis cezası’ uyarısı

Diğer yandan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), basın yayın organlarında yer alan “söylenti niteliğindeki” haber ve açıklamalara itibar edilmemesi gerektiğini söyledi.

SPK, bu tarz durumlarda yasaların hapis cezası öngördüğünü belirtti.

6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun “piyasa dolandırıcılığı” başlıklı 107’nci maddesinin ikinci fıkrasında, sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerlerini veya yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla yalan, yanlış veya yanıltıcı bilgi veren, söylenti çıkaran, haber veren, yorum yapan veya rapor hazırlayan ya da bunları yayan ve bu suretle menfaat sağlayanlar hakkında iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezası uygulanacağı düzenlenmiştir.”

Bu çerçevede, Sermaye Piyasası Kanunu’nun ilgili hükümleri çerçevesinde, halka açık bankalar, finansal kuruluşlar ve şirketler hakkında yalan yanlış haber ve açıklamaları yapanlar ve yayanlar hakkında her türlü yasal işlemin kararlılıkla yerine getirileceği hususu kamuoyuna önemle duyurulur.”

 SAVCILIK  MEDYAYI VE SOSYAL MEDYAYI TAKİPTE

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne yönelik 15 Temmuz darbe girişiminin arkasındaki güçler tarafından gerçekleştirilen Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal barışını, iç huzurunu birliğini ve ekonomik güvenliğini hedef alan ekonomik saldırılar kapsamında, bu amaca hizmet eder mahiyette her türlü yönlendirici haber yazılı ve görsel yayın operasyonel amaçlı sosyal medya hesapları ile birlikte ekonomik güvenliği tehdit içeren eylemlerde bulunan kişi ya da kişiler hakkında Türk Ceza Kanunu, Bankacılık Kanunu, SPK Mevzuatı ve ilgili kanun maddeleri uyarınca soruşturma başlatılmıştır” denildi.

EMNİYET: 346 SOSYAL MEDYA HESABI TAKİPTE!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) ardından Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) de, döviz kuru paylaşımlarıyla ilgili olarak harekete geçti.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Son günlerde ülkemiz ekonomisine yönelik dolar kuru manipülasyonu ile olumsuz algı oluşturmayı hedef alan sosyal medyada yapılan paylaşımlar Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığınca takip edilmekte ve gerekli yasal işlemler hassasiyetle yürütülmektedir. Sosyal medya üzerinden dolar kur yükselişini provoke edici ve algı oluşturacak şekilde 07.08.2018 tarih itibariyle paylaşım yapan 346 sosyal medya hesabı tespit edilmiş, konu ile ilgili adli tahkikata başlanmıştır.”

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin