Ekonomik kriz Saray’ı ‘teğet’ geçti; örtülü ödenek dört kat arttı

Saray örtülü ödenek

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın örtülü ödenekten yaptığı harcamalar haziran ayında bir önceki aya göre dört kat arttı. Mayısta 103 milyon TL harcama yapılan örtülü ödeneğin haziran ayı tutarı 463 milyon TL olarak kayıtlara geçti. Kamunun telefon kullanım ve hat kiralama giderlerinde büyük artış oldu.

AKP iktidarlarının tasarruf genelgelerinden sonuncusunun hazırlandığı haziran ayında bütçedeki kara delikler devasa boyutlara ulaştı. 30 Haziran’da yayımlanan genelgenin uygulama sonuçları bir sonraki ay ortaya çıkacak ancak yayımlanacağının duyulduğu haziran ayında kamuda dev harcamalara imza atıldı.

ÖRTÜLÜ 1.3 MİLYAR TL

Genelgeden muaf olan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın örtülü ödenek harcamasında rekor kırıldı. Ocak ayında 267 milyon TL, Şubat’ta 89 milyon TL, martta 371 milyon TL, nisanda 52 milyon TL, mayısta 103 milyon TL harcama yapılan örtülü ödeneğin haziran ayı tutarı 463 milyon TL oldu. Bir önceki aya göre yaklaşık 4.5 kat artan örtülü ödenek harcamalarının altı aylık toplamı 1 milyar 348 milyon TL’ye ulaştı.

HABERLEŞMEYE BÜYÜK İLGİ

Tasarruf genelgesi eleştirilerinin simgeleştiği haberleşme giderlerindeki artış da dikkat çekici bir düzeyde gerçekleşti. Haberleşme giderleri bir önceki aya göre iki katına yakın artarak 220 milyon TL oldu. 2021 rekorunun kırıldığı haziran ayında posta ve telgraf giderleri bir önceki aya göre iki katı artarak 93 milyon TL’ye, internet erişim giderleri üç katı artarak 24 milyon TL’ye, hat kira giderleri on katı artarak 33 milyon TL’ye, telefon abonelik ve kullanım ücretleri 7 milyon TL’den 11 milyon TL’ye fırladı.

İktidara yakın şirket ve kişileri fonlama aracına dönüştüğü eleştirilerinin yöneltildiği hizmet alım giderleri de bir ayda 2.2 milyar TL’den 3 milyar TL’ye çıktı. 118 milyon TL’lik kira, 13 milyon TL’lik temsil ve tanıtma harcaması yapıldı. Milletvekillerinin sağlık ve harcama giderleri de bir önceki aya göre üç katı artarak 3 milyon TL oldu.

DERNEKLERE 154 MİLYON TL

Kâr amacı gütmeyen kuruluşlara yapılan transferler ise bir önceki aya göre üç katı artışla 83 milyon TL’den 352 milyon TL’ye çıktı. Bu kalemden dernek, birlik, kurum, kuruluş ve sandıklara yapılan transferler bir ayda 50 kat arttı. Mayıs ayında 3 milyon TL’ye yakın para aktarılan bu kuruluşlara haziran ayında aktarılan tutar 154 milyon TL oldu.

BELİRSİZ MALİ TRANSFER

Ekonomik ve mali amaçlı transferler de bir önceki aya göre iki katından fazla arttı. Bu kalemden yapılan 4.8 milyar TL’lik transferin 436 milyonu bireysel emeklilik hesabına, 27 milyonu yatırım teşvikleri desteklerine giderken 4.3 milyar TL’lik transferin aktarıldığı yer “Diğer” diye açıklandı.

Haziran ayındaki 1.5 milyar TL’lik müteahhitlik giderlerinin altı aylık toplamı 8.3 milyar TL oldu. 1.5 milyar TL’lik aylık harcamanın 1 milyar TL’si hizmet binası yapımına gitti.

BÜTÇEDEKİ 6 AYLIK AÇIK 32,5 MİLYAR LİRA

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre merkezi yönetim bütçesi haziranda 25 milyar lira açık verdi. Haziran ayında merkezi yönetim bütçe giderleri 113,4 milyar TL, bütçe gelirleri ise 88,3 milyar TL oldu.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin