Ekonomik kriz, özel hastaneleri vurdu: Yüzde 30 düşüş var

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı Reşat Bahat, özel hastanelere gelen hasta sayısının yüzde 25-30 arasında düştüğünü söyledi. Özel hastanelerde yaşanan düşüş kadar kamu hastanelerinde de artış olduğunu belirtti.
Hürriyet gazetesinin haberine göre Bahat, düşüşün sebeplerini araştırdıklarını ancak insanların ekonomideki çalkantılardan dolayı daha temkinli durmayı tercih ettiğini kaydetti. Bahat, “Bu tür durumlarda özel hastaneler yerine kamu hastanelerine yöneliyor. Belirsizlik, seçim süreci, ekonomideki çalkantılar insanların hastane tercihlerine yansıyor. Bunun için çözüm arıyoruz. Bakanlarımızla görüşüyoruz. Seçim sonrası sayın Cumhurbaşkanıyla da görüşerek, bir çözüm arayışı başlatmak istiyoruz” diye konuştu.

“İlaçlara gelen yüzde 26 zam oranı az”

Özel hastaneler, geçen ay toplanan sağlık kurultayında da fiyatlara yeni düzenleme talebini gündeme getirmişti. OHSAD Başkanı Bahat burada yaptığı değerlendirmede, ilaca yüzde 26 zam geldiğini ve bu zammın bile az olduğunu ifade etti.

Bahat, “Ancak bizim paket fiyatlarımıza, ameliyatlarımıza hiç zam gelmedi. Biz ameliyatlarımızda ilaç da kullanıyoruz. Bunların maliyeti arttı, ancak bize bir artış gelmedi. 5 yılda 10 bin yatak artmış ama 6 bini yoğun bakımlarda artmış ve zarar etmişiz. Uzman hekim sayımız yüzde 32.3’müş, bugün yüzde 29.4. Yani aslında geriye gidiş var. Sektörümüz büyümüyor, şişmanlıyor. Özel hastanelere gelen vatandaşlardan alınan payın 15 TL, devlet hastanelerinde 8 TL olması ve bunun eczanelerden alınması sebebiyle oluşan asimetriden kaynaklı nedenlerden 5 yıl içinde hasta sayımızda, ameliyatlarımızda artış olmamış” diye konuştu.

“Tamamlayıcı sigorta ayağa kalkmıyor”

Acillerden, yoğun bakımlardan ve fark alınmayan kalemlerden dolayı kuralsızlık içinde kalındığını belirten Bahat, “Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatları enflasyon oranında güncellenmediği gibi modern dünyada cepten harcamayı destekleyecek olan tamamlayıcı sigorta bir türlü ayağa kalkmıyor” değerendirmesini yaptı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin