Ekonomi yazarı Güngör Uras hayatını kaybetti

Milliyet Gazetesi Ekonomi yazarı Güngör Uras hayatını kaybetti. 85 yaşında hayatını kaybeden Prof. Güngör Uras, bir süredir hastanede tedavi görüyordu.

Uras’ın ölüm haberine Milliyet gazetesi Ekonomi Müdürü Şükrü Andaç sosyal medyadan, “Güngör Uras Hocamı kaybettik… Başımız sağolsun…” mesajı ile duyurdu. Milliyet gazetesindeki köşesinde Uras, oluşturduğu “Ayşe Teyze” ve “Ali Rıza Amca” örnekleri ile vatandaşların ekonomi yazılarını daha kolay anlamasını sağlamıştı.

22 Temmuz 1933 doğan Güngör Uras, ilk ve orta öğrenimini Ankara’da TED Yenişehir Koleji’nde tamamladı. Güngör Uras, 1955 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ‘Mali Şube’sinden mezun oldu. 1988’de Boğaziçi Üniversitesi’nde doçentliğe hak kazandı ve 1994’te Marmara Üniversitesi’nde Profesör oldu.

Çalışma hayatına Halk Bankası Genel Müdürlüğü ile başlayan Uras, daha sonra Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı, İktisadi Planlama Dairesi Uzmanı olarak görev yaptı. 1974 – 1980 yılları arasında TÜSİAD Genel Sekreterliği görevinde bulundu. Aksigorta İdare Meclisi Başkanlığı yapan Güngör Uras, 1993 yılına kadar İ.Ü. İktisat Fakültesi’nde Öğretim Görevlisi, 2001 yılına kadar da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olarak çalıştı. 1968 yılında Türkiye İktisat Gazetesi`nde köşe yazarlığına başlayan Uras, sırasıyla Rapor, Tercüman, Güneş, Sabah, Yeni Yüzyıl, Dünya ve Milliyet gazetelerinde köşe yazarlığını sürdürdü. Evli ve bir çocuk babasıydı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin