Ege’den acı haber; 16 kişilik bot gece yarısı battı, 3’ü bebek 6 kişi hayatını kaybetti

Türkiye’deki zulümden kaçan; içinde çocuk ve bebeklerin bulunduğu 16 kişilik bir bot Ege Denizi’nde battı. İlk haberlere göre, 3’ü bebek 2’si kadın 6 kişi hayatını kaybetti. Bottaki kişilerin hizmet gönüllüsü olduğu belirtiliyor.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinden Yunanistan’ın Midilli Adası’na geçmek isteyen ve 16 kişinin içinde bulunduğu şişme botun alabora olması sonucu 6 kişi can verdi, 1 kişi kayboldu.

ÇIPLAK ADA AÇIKLARINDA ALABORA OLDU

Olay, Ayvalık’ın Çıplak Ada açıklarında yaşandı. Ayvalık Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesindeki botların devriye yaptığı saatlerde termal kameralarla belirlenen sığınmacılardan 9’u kurtarıldı.

Kurtarılanların botta toplam 16 kişi olduklarını söylemeleri üzerine Ayvalık Sahil Güvenlik Komutanlığı, İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri ile İzmir’in Dikili ilçesinden gelen bir helikopterin havadan yardımıyla arama çalışmaları başlatıldı.

Yapılan arama kurtarma çalışmalarının ardından isimleri henüz belirlenemeyen 6 kişinin cansız bedenleri denizden çıkarıldı, kaybolan 1 kişinin bulunması için çalışmalar sürdürülüyor.

HAYATINI KAYBEDENLERİN KİMLİKLERİ BELLİ OLDU

Botta bulunan ve hayatını kaybeden 6 kişinin isimleri belli oldu. Vefat edenlerin Y.B.A., B.Y., N.Y. isimli çocuklar ile S.A. ve S.A. adlı kadınlar ve  G.Y., olduğu belirtildi. Kayıp olarak aranan kişinin ise organizatör olduğu ifade edildi.

Teknede bulunan İ.A., B.Ç., G.Y., H.A., E.A., Ö.F.Ö., M.R.A., E.A. ve R.Ç. ise sağ kurtarıldı.

Sağ kurtulanlar arasında öğretmen, doktor ve esnafların bulunduğu aktarıldı.

KAYMAKAM ACI HABERİ TEYİT ETTİ

Kurtarılan 9 kişi Ayvalık Devlet Hastanesindeki tedavilerinin ardından İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Hayatını kaybedenlerin naaşları, Ayvalık Devlet Hastanesi morgunda yapılan ilk incelemelerin ardından otopsi için Bursa Adli Tıp Kurumu morguna gönderildi.

Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan da acı haberi teyit etti. Kaybolan 2 kişinin bulunması için çalışmaların yapıldığını aktaran Görgülüarslan, 16 kişi arasında 2 organizatör bulunduğunun değerlendirildiğini bildirdi.

MADEN AİLESİNİN UMUDA YOLCULUĞU DA  MİDİLLİ YOLUNDA SON BULMUŞTU

Türkiye’deki zulümden kaçan KHK ile işlerinden olan Maden Ailesinden 5 kişi de Kasım 2017’de Midilli açıklarında botlarının batması sonucu hayatlarını kaybetmişti. Fizik Öğretmeni  Hüseyin Maden ve anasınıfı öğretmeni Nur Maden ile Nadire(13) Nur (10) isimli iki kızı ve Feridun(7) isimli oğulları ailenin kendi imkanlarıyla Yunanistan’a geçmek isterken vefat etmişti. 10 gün boyunca haber alınamayan ailenin fertlerinden üçünün (Midilli) Lesvos sahilinde cansız bedenlerine ulaşılmıştı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin