Yürekler dağlandı: Ege’deki tekne faciasında can veren Gökhan Yeni ve 2 bebeği toprağa verildi

Türkiye’deki zulümden Yunanistan’a sığınmak üzere giderken, Ege’de 6 kişinin can verdiği 1 kişinin kaybolduğu tekne faciasında hayatlarını kaybeden Gökhan Yeni ve 2 çocuğu, Amasya’da toprağa verildi. Cenazeye katılan Gökhan Yeni’nin eşi Gülfem Yeni ve yakınlarının acısı ve yakarışları yürekleri dağladı.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesi açıklarında, yasa dışı yollarla Yunanistan’a gitmek isteyen Hizmet Hareketi üyeleri ve ailelerini taşıyan teknenin batması sonucu hayatını kaybeden Gökhan Yeni ve 2 çocuğu, Amasya’da toprağa verildi.

Ayvalık’ta iki gün önce kaçak yollarla Yunanistan’ın Midilli Adasına gitmek isteyen kişiler ve ailelerini taşıyan 16 kişinin içinde bulunduğu botun batması sonucu 6 kişi öldü, 1 kişi kayboldu, 9 kişi ise sağ kurtarıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, ‘F..ö’cü’  diyerek skandal bir uygulama ve kararla baba ve bebeklerin cenazelerinin nakline araç tahsis etmemişti. Olayda hayatını kaybeden Gökhan Yeni (31) ile 2,5 yaşındaki oğlu Burhan ve 8 aylık kızı Nurbanu’nun cenazeleri, yakınları tarafından teslim alınarak memleketleri Amasya’ya getirildi.

Kent merkezindeki İstasyon Camii’nde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından, baba ve 2 çocuğu, Tekir Dede Mezarlığı’nda toprağa verildi. Batan bottan sağ kurtulan ve yasal işlemlerin ardından serbest kalan Gülfem Yeni, törende eşinin ve çocuklarının tabutuna sarılarak gözyaşı döktü.

CENAZE ARACI TAHSİS EDİLMEMİŞTİ

Denizden cansız bedenleri önceki gün çıkarılan 3’ü bebek 6 kişinin cenazeleri Ayvalık Devlet Hastanesi morgundan alınarak Bursa Adli Tıp Kurumu morguna gönderilmişti. Türkiye’deki hukuksuzluktan kaçarken Ayvalık açıklarında hayatını kaybeden 3’ü bebek, 2’si kadın 6 kişi için sözde ‘F… üyesi’ diyen Bursa Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın talimatıyla cenaze aracı verilmemişti.

HDP Kocaeli Milletvekili ve eski Mazlum-Der Başkanı Ömer Faruk Gergerlioğlu Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Bursa Büyükşehir Belediyesi Cenaze İşleri Müdürlüğü’nü aradığını, müdürlüğe belediye başkanı Alinur Aktaş tarafından “FETÖ’cüye araç yok” talimatı verildiğini öğrendiğini açıklamıştı. “Bursa adli tıp’taki 3 mülteci GÖKHAN, BURHAN, NURBANU YENİ’nin cenazeleri icin arac verilmemiş.Aradım cenaze müdürünü Bursa B.sehir baskani ‘fetocüye araç yok’ demis. Bu skandaldır, bu rezalettir, bu insanlık dışı bir olaydır..! Niye bu ölümler oluyor, hala anlamıyor musunuz?” diye tepki göstermişti.

CENAZELERİ AİLE KENDİ İMKANLARIYLA AMASYA’YA GÖTÜRDÜ

Gelişmeleri yakından takip eden Gergerlioğlu, daha sonra 2’si bebek 3 cenazenin Amasya’ya ailenin imkanlarıyla götürüldüğünü aktardı. İnsan Hakları savunucusu “İnsani yargı ve Allah, bunu, yapanların yanına bırakmasın. Masum bebek cenazelerine bu muamelenin yapıldığı bir devlette yaşıyoruz.” değerlendirmesini yapmıştı.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin