Economist: Türkiye S-400’ler yüzünden bu yıl da ABD yaptırımıyla karşılaşabilir

Haftalık Economist dergisi son sayısında, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi satın almasını değerlendirdi. Dergi, Türkiye’nin yakında Rus füzelerini teslim alacağını ve Ankara’nın bu hamlesiyle geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Amerikan yaptırımlarına maruz kalma riskiyle karşı karşıya kaldığını yazdı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Economist, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin NATO ve Amerika’nın şiddetle karşı çıktığı Rus hava ve füze savunma sistemini satın alması konusunda 6 Mart’a söylediği “Hiç kimse bizden tükürdüğümüzü yalamamızı istemesin” sözlerini aktardı.

“S-400’ler ucuz ama Türkiye’ye pahalıya patlayabilir”

Rusya’dan sipariş edilen iki S-400 bataryasının kendi radarı, komuta merkezi ve füze rampasıyla birlikte geldiğini belirten dergi, 2,5 milyar dolarlık fiyatıyla bu alışverişin çoğu rakip sisteme kıyasla daha hesaplı olduğunu vurguladı.

Economist, “Ancak bu, Türkiye’ye daha pahalıya patlayabilir” diyerek, Ankara anlaşmayı bozmadıkça ya da sistemin NATO’ya arz ettiği riski azaltmadıkça, ülkenin Amerikan ambargolarıyla karşılaşabileceğini belirtti.

Bu anlaşmazlığın ilk olmayacağını vurgulayan dergi, bu noktada Washington’ın Türkiye’ye Pastör Brunson krizinde uyguladığı ambargoları ve o dönem TL’de yaşanan düşüşü hatırlattı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin