Savcılık da harekete geçti; Sofuoğlu’nun skandal sözlerine soruşturma

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, katıldığı bir televizyon programında üniversiteler için ‘fuhuş evleri’ ifadelerini kullanan Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu hakkında soruşturma başlattı. Ebubekir Sofuoğlu’nun iktidar yanlısı Akit TV’de katıldığı ‘Derin Kutu’ isimli programda üniversiteler için “Sayın Cumhurbaşkanımız da vurguladı; ıeredeyse fuhuş evleri.” sözlerine tepkiler büyüyor.

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Üniversitemiz Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’nun ulusal bir kanalda yapmış olduğu açıklamaların kabul edilmesi ve hoş görülmesi hiçbir şekilde mümkün değildir. Söz konusu konuşma ile ilgili gerekli işlemler yapılacaktır. Hoş karşılanması veya tevil edilmesi mümkün olmayan sözler. Herkesi töhmet altında bırakan bir üslup. Söyledikleri yakışmıyor ancak biz kurum olarak yasal süreçleri işletmek durumundayız. Hem savcı hem hâkim rolüne bürünmemiz doğru olmaz tabii ki. Gerekli işlemler inşallah tesis edilecek. Disiplin yönetmeliği var malum. O çerçevede soruşturmacı atanacak, savunmalar alınacak, artık uygun ceza neyse önerilecek. Mevzuat çerçevesinde işlemler yürütülecek.” dedi.

Sofuoğlu’nun üniversiteyle ilişiğinin kesilmesi söz konusu mu sorusu üzerine “Kişilerin savunmasını almadan bir şey söylemem doğru olmaz” diyen rektör Fatih Savaşan, “Okulla ilişiğinin kesilmesinin o kapsama gireceğini düşünmüyorum ama bu konuda şu an yorum yapmam doğru değil. Kendisiyle de henüz konuşmadık.” diye konuştu. Bu arada Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Sofuoğlu hakkında soruşturma başlattığı belirtildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin