EBA ‘çok kalabalık’ gerekçesiyle çöktü!

Pandemi nedeniyle milyonlarca öğrencinin uzaktan eğitimi için kurulan Eğitim Bilişim Ağı (EBA), çöktü. Öğrencilerin yanı sıra öğretmenlerin de giremediği EBA’dan çok kalabalık olduğu için sorun yaşandığı mesajı verildi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Bu bizim için mutlu bir edici bir haber çünkü inanılmaz bir talep var.” dedi.

Koronavirüs salgını nedeniyle 2020-2021 eğitim öğretim dönemi 31 Ağustos’ta uzaktan telafi eğitimiyle başladı. Milyonlarca öğrencinin ders başı yapmak için bilgisayarlarının başına oturduğunda Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sistemi çöktü. Öğretmen ve öğrencilerin giremediği sistem “Çok kalabalık” uyarısı verdi. Öğretmenlerin de sisteme girememesi sebebiyle eğitim durdu.

Sisteme girmek isteyenler şu uyarıyla karşılaştı:

* Şu an yüzbinlerce öğretmen ve öğrenci EBA’da. Yoğunluk yüzünden sorun yaşamış olabilirsin. Bu süreçte EBA TV kanallarımız yanında.

* Yayın akışı için buradan bilgi alabilirsin. İstersen hazırladığımız Eğitim Takvimi’nden günün önerilerine de bakabilirsin. En kısa sürede görüşmek üzere…

EBA Yeni Yayın Dönemi Tanıtımı’nda konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yeni döneme hazırız mesajı vermişti. Selçuk ‘Dünyanın en iyi dijital eğitim altyapısını kuruyoruz. Çok iddialı olarak söylüyorum. Uzaktan eğitimde dünyadaki 3-5 ülkeden bir tanesi Türkiye. Bu hizmetin genişleyerek yüz yüze eğitime geçildiğinde de sürekli biçimde devam edeceğinin müjdesini vermek isterim’ ifadelerini kullanmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin