Dünya’nın Renkleri’nden muhteşem gösteri; On binler canlı izledi

HABER | ORHAN AKKURT

Dünyanın farklı ülkelerinden gençleri aynı sahnede buluşturan Uluslararası Dil ve Kültür Festivali’nin (IFLC) 18’incisi yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle bu sene internet üzerinden gerçekleştirildi.

YouTube üzerinden yayınlanan programı onbinlerce kişi izledi. Sanat severler Facebook, Twitter ve Instagram gibi online platformlar üzerinden etkinliğe büyük ilgi gösterdi. İlk defa internet üzerinden organize edilen festivalde ‘yeşil perde’ çekim teknikleri kullanıldı. 40 ülkeden 200’e aşkın öğrencinin katıldığı programda insan hayatının önemine vurgu yapıldı.

‘Dostluk, Diyalog ve Kardeşlik’ temalı çalışmaların yanı sıra göçmen ve mültecilerin yaşadığı bazı zorlukları sanat dili ile sahneye taşındı.

Online etkinlikte 20 ülkeden öğrenciler birlikte koreografi oluşturup çeşitli projelerde performans sergiledi. Sanal sahnede dünyanın dört bir yanından öğrencilerin birlikte projeler sahnelemesi seyircilerin büyük beğenisini topladı.

Programı sanat severlerin yakından tanıdığı Amerikalı ünlü aktör ve son olarak Prime Video’da (Amazon) gösterime giren “Hunters” isimli dizisi ile Netflix’te gösterilen “The Blacklist” dizisinde oynadığı rollerle tanınan Bill Timoney sundu.

MERİÇ NEHRİ VE İNSAN HAKLARI İÇİN 2 ÖZEL PROJE HAZIRLANDI

Dünyanın farklı renklerini barından IFLC etkinliğinde Türkiye’deki zulümden kaçarken Meriç Nehri’nden geçmek zorunda kalan insanların yaşadığı zorluklar özel bir proje ile anlatıldı. ‘Meriç’ isimli projede öğrenciler bir gece ansızın evlerini terkedip Türkiye sınıra nasıl geçmek zorunda kaldıklarını anlatıyor. Klipte, bazı insanların Yunanistan’a geçmek için Meriç Nehri’ni bir gece karanlığında kalabalık bir botla geçmek zorunda kaldıklarını ifade etti. Yunanistan’a geçildikten sonra yeni bir hayatın nasıl başlandığı aktarıldı.

CEZAEVİNDE BULUNAN İNSANLARA DİKKAT ÇEKİLDİ

IFLC’nin bu yılki bir başka projesi ise ‘İnsan hakları’ ile ilgili oldu. Türkçe ve Almanca söylenen rap parçasında demokrasi, hukuk ve özgürlük konularına dikkat çekildi. İnsanların diline, dinine ve rengine göre ayrılmaması gerektiği belirtildi. Dünyada ırkçılığa yer olmadığını belirten genç yetenekler ‘Boğun eğmeyen insanların talan edildiğini’ vurguladı. Klipte geçtiğimiz günlerde Gümüşhane E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tek kişilik bir hücrede plastik sandalye üzerinde hayatını kaybeden Mustafa Kabakçıoğlu’nu temsilen görüntüler verildi. Öte yandan hala cezaevinde bulunan iş adamı Osman Kavala ile gazeteci Ahmet Altan’ın fotoğrafları da yer aldı.

“Dünya çocukları salgın nedeniyle morallerin çöktüğü bir dönemde barış ve umut mesajları verdi.

ALMAN MİLLETVEKİLLERİNDEN DESTEK MESAJLARI

Programa Almanya federal milletvekillerinden Gisela Manderla, Thomas Hitschler, Karl Heinz Brunner, Ulla Schmidt, Michaela Noll ve Martin Patzelt’in tebrik ve destek mesajları gönderdi. Milletvekilleri mesajlarında “Bazı insanların akıllarındaki bariyerleri ve duvarları kaldırmak için gençleri müzik, şarkı, dans, dil ve bütün güzel şeyler için bir araya getirme fikrini çok harika buluyorum.”ifadelerini kullandı.

“IVAN DRAGO”DAN TEŞVİK VE DESTEK MESAJI

2012 Eurovision şarkı yarışmasında Rusya’yı temsil eden Buranovski ninelerde (Babuşka) katılarak sevgi mesajları verdi. Rus nineler sempatik hareketleri ile büyük ilgi gördü.

Rocky IV filminde Ivan Drago rolü ile tanınan ünlü İsveçli aktör Dolph Lundgren geceye bir mesaj gönderdi. Lundgren mesajinda “Merhaba, Dünyanın Renkleri! Evet, ben bir aktör, film yapımcısı, karate uzmanı, yakın koruma, kimya mühendisiyim … ve altı dilde pizza siparişi verebilirim. Eğitim asla bitmez ve ne kadar çok şey öğrenirseniz o kadar çok kapı açılır karşısınızda. Öyleyse IFLC’de harika işler çıkarmaya devam edin! Bize gerçekten bir şeyler öğretiyorsunuz! Tebrikler!” ifadelerini kullandı.

Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) Beyaz Rusya’ya, Avustralia’dan Kenya’ya kadar dünyanın dört bir tarafından gençler, kendi dillerinde ve Türkçe performanslar sergiledi.

Gecede Romanya ve Kenya’dan katılan folklor grupları büyük beğeni topladı. Programda Türkçe rap şarkıların yanı sıra Almanca rap şarkıları da yer alacak. Yayın sırasında Türkçe, Almanca, İngilizce ve Fransızca altyazı desteği verildi. Program esnasında canlı sohbet ekranında on binlerce mesaj paylaşıldı.

IFLC İLE GELEN BAŞARI HİKAYELERİNE PROGRAMDA GENİŞ YER VERİLDİ

Online etkinliğe IFLC’nin organizasyonlarına katılarak müzik ile tanışan ve şu anda sanat-müzik ile ilgilenen öğrencilerin hayat hikayelerine de yer verildi.


YAYININ TAMAMAINI İZLE


UKRAYNA’NIN EN POPÜLER OYUNCULARINDAN ANNA TRİNCER

Dünya çapında birçok IFLC etkinliğine katılan, Ukrayna’daki Meridian International School mezunu ve günümüzde popüler dizilerde rol alan Anna Trincer hayat hikayesini paylaştı. Voice Kids katılımcısı ve Voice of Ukraine-8. sezon süper finalisti olan Trincer, Junior Eurovision’da Ukrayna temsil etmişti.

IFLC’yi duyduğu zaman festivalle ilgili birçok güzel anısının canlandığını aktaran ünlü sanatçı “ABD’de IFLC’ye katıldım, sonra Fransa’da, birkaç kez Almanya’da ve Romanya’da. Oralardan birçok arkadaşım var. Diğer kültürlerle tanıştım. Birçok gösteriye katıldım. Şimdi IFLC’deki arkadaşlarla hala bağlantıdayım. Birbirimize mesaj atıyoruz ve birbirimizi çok seviyoruz. Dolayısıyla, IFLC benim için gerçekten büyük bir fırsattı. Sahnede olmak, takımda bulunmak, gösterileri düzenleme sürecine katılmak, takımdakilerle iletişim kurmak, hem İngilizce hem de Türkçe gibi uluslararası dillerde, diğer ülkelerde, anne baba olmadan iletişim kurmak. Tabii ki benim için biraz stresliydi, çünkü karşıma nelerin çıkacağını bilmiyordum. Ama hatırladığım kadarıyla her şey mükemmeldi. Aslında hatırladığım bir şey daha var. IFLC sayesinde hayatımda ilk kez Eyfel Kulesi’ni gördüm. Benim rüyaydı bu. Bu yüzden, IFLC’nin hayalleri gerçekleştirdiğini düşünüyorum.” şeklinde duygularını aktardı. Trincer ayrıca sosyal medyada fenomen olarak büyük ilgi görüyor.

IFLC’DEN DÜNYANIN EN İYİ MÜZİK OKULUNA

IFLC mezunları arasında yer alan Moldovalı Stefan, ABD ve Hollanda’da müzik bölümünü okuduktan sonra bugün İngiltere’de müzisyenlik yapıyor. Moldova’da Türk koleji ile tanıştıktan sonra hayatının değiştiğini anlatan Stefan “Ailem ile biraz araştırınca Moldova’daki en başarılı okullardan biri olduğunu öğrendik ve o yıl okullarına kayıt oldum ve ilk defada Türkçe öğrenmeye başladım. O günlerde Türkiye’de düzenlenen Uluslararası Dil ve Kültür Festivali’ne Türkçe Şarkı kategorisinde Moldova’yı ben temsil ettim ve orada çeşitli sahnelerde ‘Gülüm’ adlı şarkıyı söyledim.”dedi. Türk okulu ve IFLC’nin kendisine büyük katkıda bulunduğunu anlatan genç müzisyen “2017 yılında dünyanın en iyi bir müzik okullarından biri olan “Abbey Road Institute”de Müzik Production programını birincilikle bitirdim. 2018’den beri Londra’da yaşıyorum. Amerika, İngiltere, Hollanda, Romanya, Rusya ve Moldova’dan bir çok sanatçı ile müzik projelerinde birlikte çalışıyorum. Dünyanın en büyük sanatçılarından biri olmayı hedefliyorum.”şeklinde duygularını aktardı. 5 dakikalık videoda hayat hikayesini anlatan Stefan, seyircilerden büyük beğeni aldı.

“IFLC VE ULUSLARARASI LİSE SAYESİNDE HARVARD’IN KAPISINI ARALADIM”

Romanya’da lisede okuduğu yıllarda IFLC ile tanışan Lavinia, bugun dünyaca ünlü Harvard Üniversitesi’nin dans bölümünde eğitim görüyor. Uluslararası okulun ve IFLC gibi bir kurumun kendisine büyük katkıda bulunduğunu belirten Lavinia özellikle dünyanın farklı yerlerinden insanlarla tanışıp tecrübe kazanmasının önemine vurgu yaptı. Uluslararası tecrübelerinin Harvard’a kabul edilmesinde önemli bir rolü olduğunu belirten Lavinia “Her iki kuruluşla tanışmadan önce yurt dışında okumanın ne anlama geldiği hakkında bir fikrim yoktu. Bu kuruluşlar sayesinde yurt dışından çok sayıda arkadaşlarım oldu. IFLC ile tanıştıktan sonra Kazakistan’dan Kenya’ya kadar birçok ülkeden arkadaşım oldu. Harvard’a başvurmanın en önemli sebebi IFLC ve okuduğum lise (ICHP) etkili oldu. Harvard’a kabul almadan benimle yapılan görüşmede akademik başarılarımın yanı sıra özellikle IFLC’nin etkinlerine katılmam önemli etken oldu.”şeklinde konuştu.

IFLC MEZUNU KSENIA, GÜNÜMÜZÜN ÖNEMLİ SANATÇILARINDAN OLDU

IFLC etkinliklerinde çocukken sahne alan Belaruslu Ksenia, bugün ülkenin profesyonel sanatçıları arasında boy gösteriyor. 2006’da IFLC ile tanıştığını belirten Ksenia, dil olimpiyatlarına katıldıktan sonra müziğe olan ilgisinin arttığını belirten Belaruslu sanatçı Olimpiyatlara katılmam oldukça büyüleyiciydi.Hayatımda böyle bir tecrübe yaşadığım için deliler gibi mutluyum.O zamanlar biraz Türkçe öğrendim.Olimpiyatlar geleceğimi planlamamda bana ilham oldu.Çünkü İngilizce konuşmaktan,yabancılarla tanışmaktan korkmuyorum ve seyahat etmeye bayılıyorum. Bu benim için çok ilginç.’’dedi.
IFLC’nin ayrıca çok büyük salonlarda canlı orkestra ile sahne almamda yardımcı olduğuna dikkat çeken genç sanatçı
‘’Bu festival sayesinde müzik ile uğraşmak ve sahnede sunmak istediğimi ,müziğin önceliğim olduğunu farkettim.
Bu tür uluslararası festivallerin en büyük katkısı farklı ülkeleri ve kültürleri tanımak hangi ülkede eğitimini yapmak ve nereye seyahat etmek istediğini düşünmende yardımcı olmasıdır.’’şeklinde konuştu.

KENYA’DAN ABD’YE UZANAN BİR BAŞARI HİKAYESİ: IFLC’YE KATILMASAYDIM MIT’YE KABUL ALAMAZDIM

Program hayat hikayesini anlatarak katılan bir başka eski öğrenci Kenyalı Edwin Ouko oldu. Edwin Ouko, Kenya’daki Türk okulundan mezun olduktan sonra dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan Massachusetts Institute of Technology’den (MIT) tam burslu kabul aldı. Edwin, seçmeler için girdiği mülakatta her şeyin,Uluslararası Dil ve Kültür Festivali’nin (IFLC) dans grubunda yer aldığını anlatmasıyla değiştiğini belirtti.
MIT’ye başvuran öğrencilerin tamamının çok iyi okul dereceleri var. Edwin’i öne çıkaran ise okul dışında yaptığı bu etkinlik olmuş. MIT mülakat heyetinin Edwin’e söylediği cümle: “Uluslararası bir programa katılman çok önemli, akademik başarı dışında aradığımız şey buydu.” şeklinde.

Almanya’dan katılan Tatijana, ‘Dil ve Kültür Festivali ve Türkiye’deki zamanım asla unutamayacağım anılarla dolduğunu’ anlattı.
Müziğe ilgisinin IFLC ile başladığını belirten Tatijana “Dil ve Kültür Festivali’nin beni yetiştirdiğini müziğe olan ilgimi de arttırdığını düşünüyorum. Şu an hala çok severek şarkı söylüyorum hatta kendi şarkı yorumlarımı kaydediyorum. Kültür Festivali sayesinde insanlara ve kültürlere daha açık biri olduğumu düşünüyorum ve bu şeffaflığın, paylaşımın tüm dünyaya yayılmasını çok önemli buluyorum.’’şeklinde konuştu.

IFLC’ye Tunus’tan katılan bir başka başarılı öğrenci Sarra, bugünlerde ülkenin en iyi müzik üniversitesinde okuyor. Sarra, IFLC’yi tanıdıktan müziğe olan ilgsinin arttığını anlattı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin