Dünyanın en riskli iki ülkesi: Hollanda ve Afganistan

Murat Kani – Amsterdam

Afganistan ve Hollanda’nın ne gibi bir ortak noktası olabilir? Dünya Risk Raporu’na göre bu iki ülke “doğal afetlere karşı yüksek risk altındaki ülkeler” arasında en tepede yer alıyor.

Hollanda, felaketlere karşı önlem ve koruma konusunda örnek oluşturan bir ülke olarak rapora girse de olsa Kuzey Denizi’ne yakınlığı nedeniyle “yüksek risk” altında gösteriliyor. Buna karşılık, kısıtlı imkanlarına ve  yetersiz tıbbi olanaklarına rağmen Eritre, doğal afetler açısından çok daha az risk taşıyan ülkelerden. Türkiye ise listede 107. sırada.

Çeşitli yardım derneklerinin çatı örgütü Bündnis Entwicklung Hilft (Kalkınma Birliği) adlı kuruluşun yaptığı araştırmaya göre, gelişmişlik düzeyi ile risk faktörü arasında doğru bir orantı yok. Raporun detaylarını Amsterdam’da açıklayan birliğin yöneticisi Peter Mucke, Hollanda’nın özellikle güçlü bir deniz seviyesi yükselmesine karşı risk altında olduğunu söyledi. Mucke, ABD’nin doğu kıyısının hortum ve sele maruz kalabileceğini, Kaliforniya’da buna bir de deprem riskinin eklendiğini belirtti. Japonya’da büyük bir deprem tehlikesinin her zaman olduğuna işaret eden Mucke, toplumsal koşulları iyi olan ülkelerin alınan tüm önlemlere rağmen afet riskiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.

KENTLEŞME ORANLARI SIRALAMAYI ETKİLİYOR

171 ülkeyi karşılaştıran rapora göre, en riskli ülkeler arasında Vanuatu, Filipinler ve Toga da yer alırken, Katar, Malta ve Suudi Arabistan doğal Afet konusunda en az risk taşıyan ülkeler. Listede Türkiye 107’nci sırada bulunuyor. Rapora göre, ülkelerin gelişmişliği değil kentleşme oranları sıralamayı etkiliyor. Buna göre, risklerin gözlemlenmesi ve gerekli önlemlerin alınabilmesi için kentlerin büyüme dinamiği büyük önem arz ediyor. Kentler, sürekli göç aldığından, yetkililerin potansiyel tehlikelere hazırlanması ve gerekli değişiklikleri yapmaları zorlaşıyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin