‘Dünyanın en iyi öğretmeni’ maaşını yoksul öğrencilere harcayan Kenyalı Tabichi

Peter Tabichi, 1 milyon dolar değerindeki ödülü, Dubai’de düzenlenen törende aldı.

Eğitimin Nobel’i olarak bilenen Küresel Öğretmen Ödülü bu yıki sahibini buldu. Kenya’da maaşının yüzde 80’ini ders verdiği okuldaki yoksul öğrencilere adayan Peter Tabichi ‘dünyanın en iyi öğretmeni’ seçildi.

Kenya’nın Nakuru kırsalındaki yoksul bir köyde çocuklara bilim dersleri veren Peter Tabichi, 1 milyon dolar değerindeki ödülü, dün Dubai’de düzenlenen ‘Dünya Eğitim ve Beceriler Forumu’nda aldı.

BBC Türkçe’nin haberine göre aynı zamanda bir Fransisken rahibi olan Tabichi, kendi maaşıyla kitap ya da üniforma alacak parası olmayan öğrencilerine destek oluyor.

Peter Tabichi

Bu çocukların tek sorunu para değil

Çocukların eğitimde devamlılığı için çalışan 36 yaşındaki öğretmen, aileleri de kız çocuklarını erken yaşta evlendirmemeleri için ikna etmeyi amaçlıyor. Tabichi, “Bu çocukların tek sorunları para değil. Çoğu ya öksüz ya da yetim.” diyor.

Tabichi sözlerine şöyle devam ediyor: “Afrika artık genç bilim insanları, mühendisler, bir gün dünyanın dört bir yanında adını duyuracak girişimciler yaratacak. Kız çocuklar da bu hikayenin en önemli kahramanı olacak.”

Büyük Rift Vadisi’nde öğrencilerin okula gitmek için 6 kilometre yürümesi gerekiyor. (Fotoğraf: BBC Türkçe)

Türk öğretmen finale kalamadı

Varkey Foundation’ın düzenlediği ödüller için 179 ülkede 10 bin kişi aday gösterildi. Ödülün amacı öğretmenlik mesleğinin itibarını yükseltmek.

Bu yıl ilk 40’ta yer alan Türkiye’den Samet Başkonuş, finalistler arasına kalamadı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin