Karara dünya böyle tepki verdi: Kudüs Filistin’in ebedi başkenti…Trump’a sonsuza kadar minnettar olacağız

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına tepkiler gelmeye başladı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ABD’nin kararının ardından yaptığı ilk açıklamada Donald Trump’a teşekkür etti ve “İsrail halkı sonsuza kadar minnettar olacak” dedi. Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas ise Trump’ın açıklamalarına tepki göstererek Kudüs’ü ‘Filistinlilerin ebedi başkenti’ olarak tanımladı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ise ABD’nin adımı sonrasında “Tek taraflı adımlar çözüme yardımcı olmaz” dedi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “ABD’nin tek yanlı kararı üzücü, desteklemiyoruz.” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD’nin ‘Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanımasının ardından açıklama yaptı. Çavuşoğlu, verilen karara tepki göstererek “Bir açıklama ile Kudüs İsrail’in başkenti olamaz. Türkiye olarak gerekli adımları atacağız” dedi.

İşte o tepkiler;

Netanyahu: Başkan Trump’a sonsuza dek minnettar olacağız

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ABD’nin kararının ardından yaptığı ilk açıklamada Donald Trump’a teşekkür etti ve “İsrail halkı sonsuza kadar minnettar olacak” dedi. Netanyahu, “Tarihi bir adım. Diğer ülkeler de büyükelçiliklerini Kudüs’e taşımalı” ifadesini kullandı.

Netanyahu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bugün tarihi bir gün. Kudüs yaklaşık 70 yıldır İsrail’in başkenti ve bizim umudumuzun, rüyamızın ve duamızın yeni bin yıldaki odak noktası. (Kudüs) 3 bin yıldır Yahudilerin başkenti. Kutsal mekanların statüsünde bir değişiklik olmayacak. Bu İsrail’in ilk gününden beri bizim hedefimizdi. Yahudi devleti ve Yahudi halkı buna sonsuza dek minnettar kalacaktır. Trump’ın, İsrail’in, Filistinliler de dahil komşularıyla barışı ilerletme kararlılığını paylaşıyoruz. Trump’la ve ekibiyle bu barış rüyasını gerçekleştirmek için çalışmaya devam edeceğiz.”

Mahmud Abbas: Kudüs, Filistinlilerin ebedi başkentidir

Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas ise Trump’ın açıklamalarına tepki göstererek Kudüs’ü ‘Filistinlilerin ebedi başkenti’ olarak tanımladı.

Abbas, “ABD bu kabul edilemez kararıyla, bilinçli bir şekilde tüm barış görüşmelerinin altını oymaktadır” diye konuştu ve ABD’nin artık Orta Doğu barış sürecinde üstlendiği arabuluculuk rolünü terk ettiğini ifade etti.

Birleşmiş Milletler: İki devletli çözümün alternatifi yok

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ise ABD’nin adımı sonrasında “Tek taraflı adımlar çözüme yardımcı olmaz” dedi. Guterres, nihai çözüme ulaşmak için İsrail ve Filistinli yetkililerle çalışmaya devam edeceğini, bu hedefe ulaşmak için elinden geleni yapacağını ifade etti ve “B planı yok. İki devletli çözümün alternmatifi yok” diye konuştu.

Hamas’tan ‘yeni intifada’ açıklaması: Trump, cehennemin kapılarını açtı

Hamas da, Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması halinde yeni bir intifada başlatacağını söylemişti. Hamas yayımladığı açıklamada, hem Filistin lideri Mahmud Abbas’ın hem de Hamas lideri İsmail Haniye’nin ABD politikasında bir değişikliğe karşı olduklarını kaydetmişti.

Independent’ta yer alan habere göre, Hamas sözcüsünün yaptığı açıklamada, karar ile Trump’ın “cehennemin kapılarını açtığı”nı belirtti. Sözcü 8 Aralık’ta eylem çağrısında bulundu ve “Gençliğin ve Filistinlilerin Batı Şeria’daki direnişi, ABD’nin Kudüs’e zarar veren kararına karşı mümkün olan her şekilde cevap vermelidir” dedi.

Erdoğan: Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisidir

AKP Lideri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dün yaptığı konuşmada ABD’yi Kudüs konusunda atılacak bir adıma karşı çıkmıştı. “Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisidir” diyen Erdoğan, “ABD’yi bölgedeki sorunu daha da derinleştirecek böyle bir adım atmaması için bir kez daha ikaz ediyorum. İsrail ile diplomatik bağları koparırız” ifadelerini kullanmıştı. Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ise böyle bir kararın “bölgeyi yeni felaketlere sürükleyeceğini” söylemişti.

Çavuşoğlu: Bir açıklama ile Kudüs İsrail’in başkenti olamaz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD’nin ‘Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanımasının ardından açıklama yaptı. Çavuşoğlu, verilen karara tepki göstererek “Bir açıklama ile Kudüs İsrail’in başkenti olamaz. Türkiye olarak gerekli adımları atacağız” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin