Dünya medyası Afrin’i böyle görüyor: Siviller ve çocuklar tehdit altında

TSK’nın başlattığı Afrin operasyonunn 16. günü geride bırakıldı. Dünya medyasının bölgeye olan ilgisi her geçen gün artıyor. Dünyaca ünlü haber kanalı CNN bölgeden sivillere yönelik görüntülü bir haber yaptı. Türkiye’nin operasyonunda sonra bölgedeki insanların mağaralar ve sığınaklara yerleştiğini belirten CNN, operasyonlar boyunca 16 bin kişinin de zorunlu göç etmek zorunda kaldığını aktardı.

CNN tarafından özel olarak çekilen görüntülerde ise Afrin’in ıssık sokakları, enkazlar ve dükkanlarda bulunan delikler dikkat çekiyor. Görüntülerde ayrıca uçakların bombardımanında kaçmak için mağaralara sığındığı belirtilen siviller ve çocuklarla yapılan röportajlar yer alıyor.

Görüntülerde bir kadın, “Bizden ve küçük çocuklardan ne istiyorlar?” diye soruyor. Yasmin isimli genç bir kız ise babası öldürüldükten sonra annesi ve kardeşleri ile mağarada saklanmaya başladığını belirtiyor. “Burası çok karanlık, çok korkuyoruz, çünkü gerçekten gürültülü. Hava saldırıları düzenliyorlar, onlara ne yaptık, sadece biz çocuklarız, bu bizim hatamız değil.” diyor.

 

Haberde El-Kaide’nin Suriye’deki eski kolu El-Nusra’nın Afrin’i roketlerle vurduğu ifade ediliyor. Roketlerin büyük ölçüde sivillerin yaşadığı Ashrafia mahallesini hedef aldığını ve yaralılar hastanelere götürüldüğünü söyledi. Afrin’deki hastanenin genel müdürü Dr. Jawan Muhammed “Şu anda yaralı ve öldürülen siviller boğulmuş durumdayız” açıklakasına yer verildi.

“Hastanemiz baş edemiyor, Ameliyathanemiz boğulmuş durumdayız, günde 18 ameliyat yapıyoruz, ayrım gözetmeyen hava saldırıları ve topçu yangınları yüzünden meydana gelen çok sayıda yaralanma yüzünden tüm tıbbi malzemelerimizi kullanıyoruz.”

TSK: Sadece teröristleri ve sığınaklarını hedef alıyoruz

Haberde TSK’nın açıklamasına da yer veriliyor. Genelkurmay’a göre, operasyon uluslararası hukuka dayalı Türkiye’nin hakları çerçevesinde yürütülüyor. Ayrıca, sivil kayıplardan kaçınmanın “son derece önemli” olduğu da belirtiyor. TSK, “Sadece teröristler ve sığınakları, kışla, silah, alet ve teçhizat hedefleniyor ve sivil/masum insanlara ve çevreye zarar vermemek için dikkat gösteriliyor.” diyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin