Dünya liderinden, dünya markası: Işıktan hızlı tekme [Selim Gündüz]

Epiktetos’un çok güzel bir karşılaştırması var: “At şarkı söyleyemediği için talihsiz midir? Hayır, ama koşamazsa talihsiz olur. Köpek uçamadığı için talihsiz midir? Hayır, fakat koku alamazsa talihsiz olur. İnsan aslanları boğamadığı ve olağanüstü işler yapamadığı için bedbaht mıdır? Hayır, o bunun için yaratılmış değildir. Ama temizliği, iyiliği, vefayı, adaleti, kaybettiği vakit ve ruhuna Allah’ın işlediği ilâhî değerler silindiği vakit bedbahttır.”

Yani insan “insanî değerlerle” insandır. Tersinden söylersek ‘tekme atmak, saldırmak, ısırmak, çifte atmak…’ gibi fiiller insanî değildir. Daha çok hayvanlara yakışır. İnsana yakışan filler düşünmek, araştırmak ve çalışmaktır.

Ama siz insani yanlarınızı tüketmişseniz mecburen hayvani fiillere sığınırsınız.

AKP yönetimi insani değerleri tüketince çaresiz kaldı. Dünyada kendinden söz ettirecek bir şeyler yapması lazım. Başındakine ‘dünya lideri’ deyince o liderden dünya çapında “barış, özgürlük, savaşları durdurma; teknolojik gelişmelere öncülük etme, çağ atlama, ülkesini dünya klasmanında üste yükselme” gibi işler beklersiniz.

Ama ‘dünya liderinizin’ zihni, bir mafya liderinin donanımından ibaretse bu beklentiler hep boş çıkar. Barış değil savaş; sevgi değil nefret görürsünüz.

DÜNYA LİDERİ…

Mesela ‘dünya liderinizin’ öncülük ettiği bilimsel bir atılım duydunuz mu? Hayır.

Ülkenin en iyi akademisyenlerini işten attı. Üniversiteleri kapattı. En başarılı liseleri ‘yobaz yetiştirme mektebi’ne çevirdi.

Müdürü hayvanat bahçesinden gelen TÜBİTAK, son 10 yıldır dünyada ses getiren bir icat veya keşif yaptı mı? Yapmadı.

Milli Eğitim sistemine kazandırılmış başarılı bir proje var mı? Hayır.

Tek proje Fatih tablet projesiydi. Amacı eğitim değil yandaş iş adamına rant idi. İş adamı devleti soydu, proje de çöplüğe atıldı.

AKP, 5 yıl önce ‘yerli uçak göklerde’ diye seçim kampanyası yaptı. Ama ilk yerli uçak yapılmadı ancak önceki yıl ilk yerli uçak koltuğu üretildi!

Yerli araba yapıyoruz dediler, proje ve tasarımın Cadillac’tan çalıntı olduğu ortaya çıktı.

Tek yapabildikleri bir rant madeni olan köprü ve otoyollar. Onu da yabancı teknoloji ve ecnebi mühendisle yaptılar. Amaçları da “ülke kalkınsın değil de yandaş iş adamı kazansın” olduğu için tam bir soygun ve devleti hortumlama kaynağı oldu. Finansını devlet bankalarının yaptığı projeleri 10 katına devlete satıp 20 yıl devleti sömürecekler.

Sonuç olarak Erdoğan ve AKP hükümeti “yapma”yı değil “yıkma”yı biliyor.

SÖZE KARŞI KILIÇ

Asrı Saadet’te müşriklerin Kur’an’ın beyan ve belagatine karşı nazire yapamayışları ve sonucunda kılıca sarılmaları anlatılırken bunun asıl sebebini Arap şair Cahız “Muaraza-i bil huruf mümkün değildi, o nedenle muharebe-i bissuyufa mecbur oldular” diyerek anlatır. Yani sözlerle harflerle savaşamayınca ‘seyf’ (kılıç) ile savaştılar. Söze sözle cevap verememe silaha sarılma çaresizlik ve acz ifade eder.

AKP, Cemaate karşı savaş açtığında da dürüstçe mücadele edemedi. Daha iyi okul yapamadı. Daha başarılı öğrenci yetiştiremedi. Daha iyi bir vakıf, dernek kuramadı. Öyle olunca da ‘devlet kılıcı’ ile hukuksuzca okullara çöktü. Yapılan işlere saldırdı.

Sonuç olarak Erdoğan’ın ve AKP’nin başarılı bir insanî proje yapmaları mümkün olmadı. Çünkü insanî değerler liginde, hukuk ve adalet kulvarında yarışacak bir birikimleri veya hedefleri hiç bir zaman olmadı.

DÜNYA LİDERİNDEN, DÜNYA MARKASI: TEKME

Bu nedenle var olan tek ‘marka’larını pazarlıyorlar: Kavga ve dövüş.

Sözle savaşamıyorlar ama tekme atıyorlar. Üretemiyorlar ama ısırmayı iyi biliyorlar. Çalışmıyorlar ama çalışanın malına çöküyorlar. Bildikleri işi yapıyorlar. İnsanî bir çalışma sistemi getiremiyorlar ve bunu isteyeni de Soma’da olduğu gibi tekmeliyorlar. İhraç edebilecekleri tek kalem var: Tekme

Sonuçta AKP bir gün yıkılıp gittiğinde geride kalacak tek marka “tekme”; tek miras devletin genlerine sinmiş “mafya gelenekleri” olacak.

Yarın: 1.Washington Meydan Savaşı

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin