Dünya İnsan Hakları Günü’nde Londra’da başbakanlık önünde ‘adalet’ eylemi

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde, İngiltere’de ‘adalet duvarı’ dikilecek. Almanya merkezli insan hakları derneği ise, Türkiye’de çifte mağduriyet yaşayan KHK’lılara dair raporunu yayımlayacak. Aralık sonuna kadar birçok Avrupa şehrinde yürüyüş ve sanat etkinlikleri düzenlenecek.

İnsan hakları örgütleri, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü birçok etkinlikle değerlendirecek. Londra merkezli İnsan Hakları Dayanışma Derneği (Human Rights Solidarity), başbakanlık binası önünde ‘adalet duvarı’ adını verdiği branda pano kuracak. 2,5 metre yüksekliğe ve 10 metre uzunluğa sahip panoya, davet edilen aktivistler ve spontan ziyaretçiler, insan hakları ve yaşanan ihlallere dair düşüncelerini yazacak. Etkinlik yerel saatle 13-16 arasında gerçekleştirilecek.

Resim: Ramazan F. Güzel (İhraç Hakim)

KHK’LIYA KATMERLİ ZULMÜN RAPORU YAYIMLANACAK

Berlin merkezli İnsan Hakları Savunucuları Derneği (Human Rights Defenders), Türkiye’de 15 Temmuz sonrası KHK’larla işten atılanların uğradığı çifte zulmün raporunu yayımlayacak. Türkçe ve İngilizce dillerinde yayımlanacak raporda, işlerinden edilen KHK’lıların başta piyasada iş bulamadığı, sosyal yardımlardan faydalanamadığı, bankada hesap açamadığı gerçekleri ve daha birçok başlık, somut vakalar üzerinden anlatılıyor.

AVRUPA ŞEHİRLERİNDEKİ ETKİNLİKLER

Avrupa’nın onlarca şehrinde kurulu dernek ve insiyatifler, İnsan Hakları Günü’nü çeşitli farkındalık eylemleriyle geçirecek. İsveç’in Malmö şehrinde Amnesty aktivistleri, çiğnenen insan haklarına dikkat çekmek için yürüyecek. Yürüyüş sonrası islam araştırmacısı Klass Grinell ile Türkiye’de insan hakları üzerine söyleşi düzenlenecek.

Almanya merkezli Academics at Risk platformunun düzenlediği etkinlikte, canlı Türk müziği dinletisinin yanısıra mağdurların dilinden insan hikayeleri anlatılacak.

Paris’te faaliyet gösteren Collectif DDH adlı sivil toplum kuruluşu, Mustafa İnsel’in konuşmacı olarak katılacağı online konferans düzenleyecek.

ETKİNLİKLER AY SONUNA DEK SÜRECEK

İnsan hakları konulu etkinlikler 10 Aralık ile sınırlı kalmayacak. İsveç’in Göteborg şehrindeki sergide, ihraç hakim Ramazan Güzel’in fırçasından çıkan resimlerle hasta mahpuslara dikkat çekilecek. Amnesty Göteborg şubesindeki sergi, 12 Aralık’ta ziyarete açılacak.

Helsinki’de Together plaformunun 18 Aralık’ta açacağı sergi ay sonuna kadar açık kalacak. Kopenhag merkezli SÆT DEM FRI Derneği 20 Aralık’ta Doğu Türkistanlı aktivist Kuzat Altay ile online söyleşi gerçekleştirecek.

Belçika merkezli Ötekilerle Dayanışma (Solidarity with Others), terörle mücadele bahanesiyle çiğnenen insan haklarına dikkat çektiği raporunu Türkçe ve İngilizce olarak ay sonunda yayımlayacak. Dernek ayrıca insan hakları üzerine atölye çalışması başlatacak.

HEPİMİZ İNSANIZ, HEPİMİZ EŞİTİZ

Öte yandan Peaceful Actions Barışçıl Eylemler Platformu, paydaş derneklerle ortak bildiri hazırladı. İnsan onuru, eşitlik, adalet, barış ve demokrasi için mücadele kararlılığına vurgu yapılan bildiride, otoritelere, ‘insanlığa karşı işlemekten vazgeç’ çağrısı yapılıyor.

Peaceful Actions Platformu, paydaş derneklerle birlikte insan haklarıyla ilgili sosyal mecralarda farkındalık kampanyası düzenleyecek. Sosyal medyadaki paylaşımlarda ‘Hepimiz İnsanız, Hepimiz Eşitiz!’ motifi öne çıkacak.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin