Dünya haritasına eklenen suni takımada ziyarete açıldı

BASRİ DOĞAN, AMSTERDAM

TR724 HABER – Dünya haritasının güncellenmesine neden olan Hollanda’nın başkenti Amsterdam’a 60 kilometre mesafede yer alan insan yapımı suni takımada Marker Wadden, ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Hollandalılar denizi doldurarak kara elde eden ülkelerin başında geliyor. Hollandalı bilim insanları 1976’da Kuzey Denizi’nden setlerle ayrılan Markermeer adlı iç denizde, 5 adadan oluşan bir takımada oluşturdu. 4 yılda tamamlanan ve giriş-çıkışların olmayan bu alan çamurlu durgun bir göle dönüştü. Doğal Eserler Derneği Sözcüsü Hans van Amstel, yapılan işlemi “Marker Wadden boğucu tabakanın, kaygan yüzeyin ortadan kaldırılması ile yapıldı. Bazı adalar yaptık ve sonra onları soruna neden olan toprakla doldurduk.” şeklinde tanımlıyor.

Adalardan biri bir süre önce halka açıldı. Ana karaya bir saat uzaklıkta olmasına rağmen ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekiyor. Adada özel ziyaretler için bir kaç yatı ağırlayacak bir liman, ziyaretçi merkezi, plaj ve bir haftalığına kiralanan 5 ev inşa edildi.

Denizin dibinden alüvyon ve kum pompalanarak kabaca 5 tümsek elde edildikten sonra, su ve rüzgar yeni karanın şekillenmesinde önemli rol oynadı. İlk başta kum tepelerini korumak için, sazlıklar ve otlar ekildi. Çok geçmeden adayı çiçek ve farklı bitki türleri ile kapladı. Son aşamaya gelindiğinde ise, takım adaya aralarında kaz, martı, karabatak ve 120 kuş türü getirildi.

KUŞLAR İÇİN BİR CENNET

Hollanda kıyı şeridine yapılan yeni adalar, kuşlar, balıklar ve turistler için adeta bir cennet. Ancak bölgenin doğal koruma alanı ilan edilmesinden herkes memnun değil. Bu adaya 20 kilometre uzaklıktaki Urk kasabasının balıkçıları, bölgenin doğal koruma ilan edilmesiyle gölünün tamamından mahrum bırakılmaktan şikayetçi.

Balıkçı Louw Kaptein, geçtiğimiz günlerde bir yayın organına şu açıklamalarda bulundu: “Doğayı seviyoruz, çünkü biz doğa insanıyız. Ama biz tüm bu yatırımlara destek verdikten sonra birden bire bizi dışladılar. 450 ağımız vardı. Şimdi bunun sadece yüzde 15’ni kullanabiliyoruz. Sonra dışarıya, Kuzey Deniz’ine çıkmaya çalıştık. Bunun için iki tekneyi adapte etmeye çalıştık ama, bu tekneler gerçekten küçük. Bize bu yapılan doğru değil.”

DÜNYADA DENİZDEN TOPRAK ELDE EDEN TEK ÜLKE

Hollanda’da denizden kara tahsisi etmesi aslında yüzyıllar öncesine dayanıyor. Daha önce 45 kilometre mesafe uzunluğunda Afsluisdijk’i inşaa eden Hollandalılar, topraklarını bu şekilde genişleten ülkelerin başında geliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin