Dünya geneli vaka sayısı 12 milyona yaklaştı: Birinci sırada ABD var!

Dünya genelinde yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 12 milyona yaklaştı. İlk sırada ise ABD’de var. Ülke genelinde sayı 3 milyonun üzerine çıkarken bugüne dek 133 bin kişi de salgın nedeniyle hayatını kaybetti.

Virüsün başladığı 6,5 aylık süreçte ise dünya genelinde 550 bine yakın kişi hayatını kaybetti.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yaptığı açıklamada, salgının büyük bir süratle yayılmaya devam ettiğine dikkat çekti.

Ghebreyesus, son yaptığı açıklamasında, salgının başlamasının ardından 3 ayın sonunda 400 bin vaka sayısına ulaşıldığını söyledi, oysa şu anda sadece bir haftasonunda vaka sayısının dünya genelinde 400 binden fazla arttığına dikkat çekti. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü, dünya genelinde henüz salgının tepe noktasına ulaşılmadığını da kaydetti.

Bugüne dek 38 milyondan fazla Corona virüsü testi yapan ABD’de tespit edilen vaka sayısı 3 milyonu aştı. ABD, dünya genelinde en çok vaka tespit edilen ve en fazla can kaybının yaşandığı ülke durumunda. ABD’nin ardından özellikle son bir ayda görülen vaka artışlarıyla birlikte Brezilya 1 milyon 700 bine yaklaşan vaka sayısıyla ikinci sırada yer alıyor.

Salgının başından bu yana Corona enfeksiyonunun abartıldığını ve salgının yaratacağı ekonomik krizin daha tehlikeli olduğunu savunan ve ülkesinde önlem alan eyalet valileriyle ters düşen Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro da salgına yakalandı. Dün Bolsonaro’nun Corona virüsü testinin pozitif çıktığı açıklandı.

Dünyada en çok vaka görülen üçüncü ülkeyse 1 milyardan fazla nüfusu bulunan Hindistan. Toplam vaka sayısı 750 bine yaklaşan Hindistan’da bugüne dek salgın nedeniyle 20 binden fazla kişi de hayatını kaybetti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin