Haraç vermeyi reddeden Dumankaya, Sabah’ın hedefi oldu

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN

AKP rejiminin harami düzeni, Sabah gazetesinin gasp edilen Dumankaya Holding’le ilgili yayınlarıyla tamamen deşifre oldu. Dumankaya Şirketler Grubu ile ilgili daha önce yargı sürecinde çürütülen iddialar, Sabah aracılığıyla yeniden tedavüle sokuldu. Gazete, günlerdir mahkeme safahatında resmi belgelerle çürütülmüş iddiaları ‘gerçekmiş’ gibi yazıyor.

Peki bunun sebebi ne? Bu soruya Dumankaya İnşaat’ın eski yönetim kurulu Başkanı Uğur Dumankaya sosyal medya hesabından cevap verdi: “Geçenlerde bize ‘Verin mal varlığınızın yüzde 50’sini, verelim size şirketlerinizi’ teklifini ilettiler. Red edip, hukuku hatırlattık. Birilerine haraç vermememiz kötü örnek oldu herhalde. Daha çok beklersiniz.”

Rejimin ‘haraç’ istediği, “Mal varlığınızın yarısını/üçte birini verirseniz şirketleri size devrederiz” teklifinde bulunduğu tek grup Dumankaya değil. Birçok holdinge aynı teklif yapılıyor. Dumankaya gibi hukuku hatırlatan ve ‘haraç’ vermeye karşı çıkan grupların mallarına hukuksuzca çökülüyor.

“Bir tanıdık vasıtasıyla birileri, ‘Eğer malımızın yüzde 50’sini vermeyi kabul edersek şirketleri iade ettirebileceği’ söylediler. Ben de onlara. ‘Helal yoldan kazandığımız mallarımızdan bir kuruş bile vermeyeceğimizi, kimin haddine ki bizden haraç istemek’ gibi şeyler söyledim. Şu aymazlığa bakar mısınız. Ortalık ‘FETÖ borsası, mallara çökmek’ vs. iddiaları ile çalkalanıyor. Bir sürü iddia ve ifşa var. Bizim gibi bir aileye bile teklif sunabiliyorlar. Biz 5 senedir mücadele ediyoruz. Vatandaşların tekliflerine bak… Mallarımızın yüzde 50’sine çökerlerken aynı zamanda suç ortağı da yapacaklar. Buradan duyuruyorum ki, aile olarak meşru yoldan yürüyeceğiz. Gayrimeşru tekliflerle gelen olursa, savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Hukuk eninde sonunda kazanacak.”

HARAÇ VERMEDİ, HEDEF OLDU

Yukarıda aktarılan açıklamalar, AKP rejimi tarafından gasp edilen Dumankaya İnşaat’ın eski yönetim kurulu başkanı Uğur Dumankaya’ya ait. Uğur Dumankaya, bu paylaşımları 2 Temmuz’da yapmıştı. Edinilen bilgilere göre “mal varlığınızın yarısını verin, holdingi iade edelim” teklifi de bu paylaşımlardan hemen önce yapıldı.

Uğur Dumankaya söz konusu paylaşımı yapıp, ‘haraç’ isteyenleri deşifre ettikten sonra Dumankaya Holding, rejimin tetikçi basın organlarının hedefi haline geldi. Sabah gazetesi günlerdir Dumankaya Holding’le ilgili yayınlar yapıyor. Gazetenin yeniden gündeme getirdiği iddiaların tamamı geçmişte, yargı süreçlerinde çürütüldü. Ancak nafile, gazete algı operasyonlarına devam ediyor.

Sabah’ın 3 gün ardı ardına yayınladığı haberlerinde, Dumankaya’nın Hizmet Hareketi’ne himmet ve bağışlarının 2016’ya kadar sürdüğü belirtiliyor. Mustafa Sait Özkan imzasını taşıyan haberde 3,5 yıl önce gündeme getirilen iddialar, yeniymiş gibi aktarılıyor. Haberde, iddialara ilişkin mahkeme dosyasında yer alan ‘savunmalar’ ise hiç yer almıyor.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİNE DE YARDIM YAPTIK

Uğur Dumankaya, söz konusu iddiaları sosyal medya hesabı üzerinden cevap verdi. Dumankara, “Ailem için ‘Cemaate şu kadar yardım yaptı’ deniliyor. Biz Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesine, Necmeddin Erbakan külliyesine de yardım yaptık. Biz Cemaat’in kurumlarına eğitime biraz da bizden katkı olsun diye yaparken diğer kurumlara da yaptık. Ama nedense sadece bir tarafa yaptığımız yardımlar dile getiriliyor. Suçumuz ne? Hayırseverlik. Evet. Hayırseverlik yaptık diye bu kadar sıkıntı çektik,” ifadelerini kullandı.

İDDİALARI TEK TEK ÇÜRÜTÜYOR

Uğur Dumankaya, gazetede yer alan iddiaları tek tek, delilleriyle çürütüyor. Gazete, Dumankaya personelinin Bank Asya’da maaş hesabı olmasını bile suç gibi göstermiş. Halbuki söz konusu dönemde THY, İSKİ gibi devlet kurumları da Bank Asya ile çalışıyordu. Haberde, maaş ödemelerinin Bank Asya üzerinden yapılması da ‘örgüte yardım’ olarak lanse edilmiş.

Uğur Dumankaya bu konuda şunları söylüyor: “Gazetecilik bu mu? Biz maaş ödemeleri için bankalardan teklif alırız. Bankasya en iyi teklifi verdiği için ilk defa maaş ödemesi için onlarla çalıştık. Bu arada 4 katılım bankası ile de çalışıyorduk. Devlet bile hala Bankasya ile çalışıyordu o zamanlar.”

HANGİ BELGELERİ SİLMİŞİZ, BİR TEK DELİL GÖSTERİN

Hiç bir somut belgeye dayanmayan haberde, “Kayyum heyetini şirketin silinen ve değiştirilen kayıtlarında yaptığı incelemelerde Dumankaya ailesinin örgüte sağladığı, burs, himmet, kurban kayıtları ortaya çıkarıldı.” deniliyor. Ancak hangi belgelerin silindiğine dair tek satır açıklama yok. Hizmet Hareketi’ne ne zaman, nasıl ve ne kadar destek verildiğine dair tek bir cümle de yer almıyor.

Uğur Dumankaya, “Komik iftiralardan biri de şirketin serverlarındaki bilgileri silmişiz. Biz de ERP sistemi var. Firmamız üst düzey teknolojik bir firmaydı ve bilgilerin bir kısmı da cloud’da saklanıyordu. Silemezsin. Neyi silmişiz de onlar geri getirilmiş? İğne ucu kadar bir delil koyun. Bu konuda mahkemedeki gizli tanık bile çelişkiye düştü ve hiç bir belge sunamadı. Ayrıca TMSF bilgi sistem ekibi hazırladığı raporda bu konudan hiç bahsedemedi. Çünkü öyle bir şey yok. Bir gizli tanığın delilsiz iddiaları ile ortaya çıkarılmış ve tarafımızdan mahkemede çürütülmüş deli saçması iddialar,” diyor.

BARIŞ DUMANKAYA’YA TEK KURUŞ ÖDENMEDİ

Sabah’ın haberinde ayrıca, 4 Temmuz 2016’da hisse devri protokolü ile  Barış Dumankaya’ya 35 milyon 281 bin lira ödeme yapıldığı ileri sürülüyor. Ancak Uğur Dumankaya bu iddiayı da yalanlıyor: “Barış Dumankaya ile ayrılma protokolü yaptığımız doğru. Şirketlere el konulmadan aylar önce yapmıştık. Çünkü onun yurtdışında olması şirkete zarar vereceği zannıyla hareket etmiştik. Yoksa bir kuruş dahi para çıkışı olmadı. O protokolde uyulmayan tek şey Barışa para verilmemesi oldu. Bak söylüyorum. Eğer Barışa 1 kuruş para verdiysek, atılan her iftirayı kabul edeceğim.”

O KİŞİYLE 8 YILDIR GÖRÜŞMÜYORUM

Sabah gazetesi, önceki gün ise  ‘Türksat yayınlarını kesmeye çalışan sivil, Dumankaya yöneticisi çıktı’ haberini yayınladı. Haberde, “15 Temmuz’da Türksat yayınlarını kesmeye çalışırken yakalanan Aydın Yavuz’un Dumankaya Grubu’nun iştiraklerinden ZET Teknoloji firmasının kurucusu olduğu belirlendi” deniliyordu.

Uğur Dumankaya, söz konusu kişiyle 8 yıl önce irtibatı kestiklerini, bunun da resmi belgelerle sabit olduğunu yazdı: “A.Y.’yi liseden beri tanıyorum. 2011 yılında Zet teknoloji adında yüzde 50/50 ortak bir şirket kurduk. Akıllı evler ile ilgili bir şirket idi. İşler umduğumuz gibi gitmedi. Maalesef ayrıldık. Mahkemelik olduk. 2013 başında. Yıl kaç 2021. 8 senedir görmüyoruz birbirimizi. Peki darbe girişimi ne zaman oldu? 2016. Tekrar söylüyorum. 2013’ten beri görmediğim biriyle beni nasıl ilişkilendirirsiniz beni?”

AKP İKTİDARINDA KESİNTİSİZ BÜYÜDÜK

Uğur Dumankaya, Sabah gazetesinin haberinde yer alan, “2011 yılında iflasın eşiğine gelen ve ‘FETÖ’nün yardımıyla olağanüstü bir büyüme yakalayan..” cümlesine de tepkili: “Yuh be yuh… Tüm şirketlerimizin TMSF’nin elinde. 5 sene geçmiş. Sadece bir belge koyun, tüm şirketimiz sizin olsun. İddianameyi almış, sanki yeni bir şeymiş gibi koymuş. Bu konudaki iddiaları mahkemede cevap verdik. Mahkeme kayyımlara sordu. Cevap olarak; kem küm! Bu arada biz 2003 yılından itibaren yani AK Parti hükümeti ile istikrar gelip ekonomik kriz yorgunu ülkede ertelenen tüketim devreye girince kesintisiz büyüdük. Ta ki şirketleri kayyımlara devir edene kadar. AK Parti dönemindeki bana göre doğru ekonomi politikaları ile gayrimenkul şaha kalktı. Biz de nasibimizi aldık.”

DAHA ÇOK BEKLERSİNİZ!

Uğur Dumankaya, mahkeme safahatında çürütülen iddiaların ‘yeniymiş’ gibi yeniden tedavüle sokulmasını ise şöyle açıklıyor: “İftiralarına devam ediyorlar. Bizi ‘darbeci’ ilan etmek istiyorlar. Peki 5 sene sonra ısıtıp ısıtıp tarafımızdan mahkemelerde kolayca çürütülmüş iddiaları neden ortaya sürüyorlar? Neden hakkımızda linç kampanyası yapıldığını biliyoruz. Yüzde 50 haraç vermedik. Hukuk dedik. Adalet dedik. Bize yapılan her türlü zulme rağmen vatan dedik. Devlet dedik. Bu dönemde hakkımızı savunmaya devam ettik. Birilerini çok rahatsız ettik. Hala Hukuk ve vatan diyoruz. Daha çok beklersiniz.”

Barış Dumankaya: Haraç vermedik, hedef olduk

Dumankaya'nın 2016 hedefi büyükDumankaya Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Barış Dumankaya da Sabah’ın yalan haberlerine tepkisini sosyal medya üzerinden gösterdi. Dumankaya, şu paylaşımlarda bulundu: “Şimdi birileri bize bu yapılan linç kampanyası ile ‘Siz kim oluyorsunuz da bu ortamda bile hakkınızı savunma hadsizliğine giriyorsunuz’ gibi bir takım mesajlar vermeye çalışıyor anladığım kadarıyla. ‘Sesinizi kesin, kaderinize razı olun’ deme derdindeler. Yok öyle bir şey. Yok. Bize yapılanları yanlarına bırakmayacağız. Nesiller boyu sürse de! Asıl sorulması gereken ne oldu, ne değişti de 5 senedir hakkımızda tek bir haber çıkmazken, şimdi 1 değil 2 değil 3 haberle yazı serisi yapılıyor. İşin ilginci bu haberlerden 1-2 hafta önce abim (Uğur Dumankaya) şirketlerimizi bize iade etmek için varlıklarımızın yüzde 50’sini isteyen birilerine ‘hayır’ cevabı verip onları sosyal medyadan deşifre etmişti. Anladığım kadarıyla Sabah gazetesine hükmü geçen birilerini çok kızdırmışız ve bize ders verme niyetindeler. Tabi malvarlığımızın yüzde 50’sini vermeyi kabul etmedik.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin