DSÖ’den önemli uyarı: Virüs, küresel çapta çok daha kötüye gidiyor

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, tüm ülkeleri ikinci salgın konusunda uyardı. Ghebreyesus, “Salgın başladığından beri 6 ay geçti. Avrupa’da durum iyileşse de dünyada salgın çok daha kötü bir hale geldi.” dedi.

Yeni tip koronavirüs salgınında en korkunç rakamın dün kaydedildiğini bildiren DSÖ Başkanı, sadece bir günde 136 bin yeni vaka olduğunu vurguladı. Ülkelere ve insanlara temkinli olma çağrısını tekrarladı. Ghebreyesus, “Şu an ülkelerin önlemlerini kaldırmak için uygun bir zaman değil.” dedi. Bu yeni vakaların yaklaşık yüzde 75’inin Güney Asya ve Amerika katılarındaki 10 ülkeden geldiğini belirtti. DSÖ Başkanı ayrıca, “Avrupa’da genel durum iyileşse de küresel çapta çok daha kötü bir hal alıyor” şeklinde konuştu.

İKİNCİ DALGAYA ODAKLANMALIYIZ

Öte yandan örgütün Acil Durumlar Bölümü’nden sorumlu Dr. Mike Ryan ise, “İkinci dalgaları önlemek için neler yapmamız gerektiğine odaklanmalıyız. Amerika kıtasındaki ülkelerde vaka ve ölüm sayısı artışta.” ifadelerini kullandı.

DSÖ’de üst düzey görevde olan ve virüs ile ilgili teknik ekibi yöneten Maria van Kerkhove ise, “Güney Amerika için daha kapsayıcı bir yaklaşım sergilemeliyiz. Bu salgın bitmekten de çok öte bir konumda. Semptom göstermeyen hastalardan Covid-19’un bulaşması çok nadir görülüyor.” dedi.

1 YORUM

  1. Vampir senaryolarında, bir vampir bir insanı ısırır; ısırılan vampirleşir…
    Dün 136 bin insan ısırılmış ve “bulaştırıcı” hale dönüşmüş.
    Şu ana kadar (09.06.2020 Berlin 17:31) 7,237,929 bulaştırıcı hale geldi ve bunlardan 3,565,092 kişi -şükür- kurtuldu.
    Ancak 3,263,207 kişi (Currently Infected Patients) yani “active cases” yani -Allah şifa ihsan etsin- hastalar ve çevrelerine bulaştırma ihtimalleri var.
    Dikkat edin. Gereksiz yere evden çıkmayın; çıkarmayın…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin