DSİ parasını peşin aldığı suyu vermeyince çiftçiler perişan oldu

Denizli’de Baklan Ovası’nda üretim yapan çiftçilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) tarlalarını sulamak için peşin ödeme yaptığı ancak buna rağmen su verilmediği ortaya çıktı. Hasadın başladığı 3 ilçede bu yıl su sıkıntısı nedeniyle verim düşünce çiftçi perişan oldu.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, DSİ, Çal, Çivril ve Baklan ilçelerinde üretim yapan çiftçilerden peşin para alarak su taahhüdünde bulundu. Buna karşın paralarını peşin ödeyen çiftçilere su vermedi. Hasadın başladığı 3 ilçede bu yıl verim düştü. Başvurdukları hiçbir kurumdan sonuç alamadıklarını belirten çiftçiler, durumu protesto etti.

‘AKP HÜKÜMETİ ÇİFTÇİYİ RESMEN DOLANDIRDI’

Çiftçilerle görüşen CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, “AKP hükümeti çiftçiyi resmen dolandırmıştır. Yaşanan olay Aziz Nesin romanlarının konusu gibi. Devlet, çiftçiden aylar önce, vereceği suyun parasını alıyor, hatta kuraklık olsa bile sulama yapılacağı garantisini veriyor, buna rağmen paralarını peşin ödeyen çiftçiler tarlalarında mahsulleri ile susuz kalıyor. Mısırı tarlada kalan, hasat yapamayan çiftçiye kim sahip çıkacak. Çiftçiyi bu hale düşüren yöneticiler bedelini ödemelidir. Bu yapılan suçtur, savcıları göreve davet ediyorum. Hem devleti hem de çiftçiyi zarar ettiren yöneticiler hakkında hemen soruşturma başlatılmalıdır.” diye konuştu.

’20 GÜN MENDERES’E BOŞA SU AKITTILAR’ 

Su sıkıntısının en büyük nedenlerinden birinin suya ihtiyaç olmadığı dönemde 20 gün Menderes’e boşa su akıtıldığını belirten Sancar, “Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bir an önce bölgeye gelerek mağduriyeti gidermesi gerekir. Zaten zor günler yaşayan çiftçiye atılan bu darbenin ağır sonuçları olacak.” ifadeleri kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin