Döviz artışını önleyemeyince BDDK ve SPK eliyle JP Morgan’a inceleme başlattılar

Kötü ekonomik gidişat nedeniyle doların 5.8 lira sınırını geçmesi üzerine AKP hükümeti BDDK ve SPK’yı piyasaya baskı yapmak için devreye soktu. Dövizdeki artışı yönetemeyen hükümet BDDK ve SPK eliyle tanınmış bankacılık kuruluşu JP Morgan’a inceleme başlattı. JP Morgan’ın yayımladığı raporun, yanıltıcı içerikleri nedeniyle, hisse senetleri üzerinde spekülatif etki oluşturduğunu ileri sürdü.

TÜRKİYE RAPORLARI NEGATİFE DÖNÜNCE HÜKÜMET HAREKETE GEÇTİ

JP Morgan, son birkaç ayda yaşanan gelişmeler sonrasında Türkiye için makroekonomik tahminlerini yeniledi. Türkiye raporlarında olumsuz ekonomik gidişatı tescillemiş, büyüme tahminlerini, kredi notlarını negatif yönde revize etmişti.

23 Ağustos tarihli raporda, kötüleşen finansal şartlar ve daha sıkı likidite şartları nedeniyle 2018 yılı için GSYH büyüme tahminini yüzde 3,7’den 3,5’e çeken JP Morgan, 2019 beklentisini ise yüzde 2,8’den yüzde 1,1’e indirdi.  2019 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 9,5’ten 11,0’a çıkaran JP Morgan, TCMB’nin kredibiliteyi yeniden inşaa etmek için para politikasını daha sıkılaştırması gerektiğine inandıklarını vurguladı.

JP Morgan, TCMB’den Eylül toplantısında 250 baz puan faiz artırımı beklediklerini ifade etti.
Cari işlemler açığının bu yıl sonunda 51 milyar dolar ile GSYH’nın yüzde 6,7’si seviyesinde gerçekleşmesini bekleyen JP Morgan, 2019 sonunda ise cari açıağın 26 milyar dolar ile GSYH’nın yüzde 3,9’u seviyesine ineceğini tahmin etti

DÖVİZ ALIMLARI BAHANESİYLE İNCELEME

Döviz kurundaki artış sonrası hükümet BDDK ve SPK’yi harekete geçirdi. İki kurumdan yapılan açıklamada manipülatif şekilde döviz alımına izin verdiği iddiasıyla bankalara soruşturma başlatıldığı ifade edildi. Soruşturma kapsamında JP Morgan da incelenecek.
Ajanslara geçilen haberlerde, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve SPK müşterilerini döviz piyasalarına ilişkin olarak yanıltıcı ve manipülatif bir şekilde döviz alımına yönlendirdiği ileri sürüldü. Bu yönde işlem yaptığı ileri sürülen bankalarla ilgili şikayetler üzerine inceleme başlattıldığı duyuruldu.

BDDK açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Son dönemde bazı bankaların müşterilerini döviz piyasalarına ilişkin olarak yanıltıcı ve manipülatif bir şekilde döviz alımına yönlendirdiklerine dair kurumumuza yoğun şikayetler ulaşmıştır.Konu hakkında kurumumuzca inceleme ve soruşturma başlatılmış olup ilgililer hakkında gerekli idari ve hukuki süreçler yürütülecektir. İletilecek tüm bilgi ve şikayetler kurumumuzca yakından takip edilip değerlendirilecektir.”

SPK: ‘JP MORGAN DA İNCELENİYOR’

Kurumdan yapılan diğer açıklama ise JP Morgan hakkında da inceleme başlatıldığı duyuruldu. Açıklamada, “22 Mart 2019 tarihinde JP Morgan tarafından yayımlanan raporun yanıltıcı ve manipülatif içeriği sebebiyle finansal piyasalarda oynaklığa ve özellikle ülkemiz bankalarının itibar ve değer kaybına yol açtığı hususunda kurumumuza iletilen yoğun şikayetler kapsamında adı geçen kurum hakkında inceleme başlatılmış olup, gerekli idari ve hukuki süreç yürütülecektir” denildi.

SPK’DAN AÇIKLAMA

BDDK’nın ardından SPK devreye girdi. SPK da yazılı bir açıklama yaptı. Açıklama da şunlar kaydedildi: “22.03.2019 tarihinde JPMorgan Chase & Co. tarafından yayımlanan raporun yanıltıcı içeriği nedeniyle başta bankacılık hisseleri olmak üzere Borsa İstanbul A.Ş.’de işlem gören hisse senetleri üzerinde spekülatif etki yarattığına yönelik olarak Kurumumuza iletilen şikayetler çerçevesinde, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu kapsamında inceleme başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin