Dorian Kasırgası 70 bin kişiyi tehdit ediyor: ‘Acil yardım çağrısı’

Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) Başkanı Mark Lowcock, 70 bin Bahamalının acilen insani yardıma ihtiyacı olduğunu belirtti.

BM Genel Sekreter Yardımcısı Lowcock, Dorian Kasırgası’nın vurduğu Bahama Adaları’ndan dün akşam saatlerinde Skype aracılığıyla New York’taki BM muhabirlerine afet bölgesindeki son durumu değerlendirdi. BM afette ölü sayısının artmasından endişe duyuyor.

Dünden itibaren ABD’nin Doğu eyaletlerini etkisi altına alan Dorian Kasırgası’nın kategorisi gece saatlerinde 2’den 3’e yükseldi.

ABC News’in haberine göre, havadan çekilen görüntüler kasırganın yıkıcı etkisini gözler önüne seriyor.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre afet bölgesinde incelemelerde bulunan BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) Başkanı Mark Lowcock, Bahamalar’ı kategori 5 şiddetiyle vuran Dorian Kasırgası sonrasındaki durumu, “Bahamalılar tarihlerinde görmedikleri korkunç bir felaketle karşı karşıya. Kasırga çok büyük bir tahribat yaratmış. Muazzam ölçekte bir afet. Felaketten etkilenen Grand Bahama adasında yaklaşık 50 bin, Abaco adasında 20 bin nüfus var. Evler sular altında. Ülke tarihinde hiç bu büyüklükte bir felaketle karşılaşılmamış.” dedi.

Guterres: “Dorian Kasırgası’ndan etkilenen on binlerce kişi için derin endişe duyuyorum”

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Dorian Kasırgası’nın vurduğu Bahama Adaları’nın bazı bölgelerinde meydana gelen korkunç yıkımın etkisinde kalan on binlerce insan için derinden endişe duymaya devam ettiğini söyledi. Afette hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılarında bir an önce iyileşmelerini dilediğini kaydetti.

BM Genel Sekreteri Guterres, ekiplerinin hükümetle koordine olarak arama ve kurtarma çalışmalarını sürdüklerini, gerekli yardımın sağlanması için fonlara ihtiyaç duyulduğunu belirterek, “Her şeyini bir anda kaybeden bu insanlar için acilen barınak, içme suyu ve ilaç sağlanması gerekiyor. İnsani yardımın sağlanması için ihtiyaç duyulan fonlara bağışçılar destek olmalı” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin